Co może znaczyć spanie z otwartą buzią?

Witam. Moj syn (5lat) od pewnego czasu w nocy spi z otwarta buzia. Dodam ze w ostatnim czasie co chwile lapie kaszel i katar. Jaka moze byc tego przyczyna i do jakiego lekarza sie z tym udac ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najpierw należałoby ustalić, co było pierwsze – czy częste infekcje, czy spanie z otwartą buzią. Niekiedy obrzęk śluzówki nosa, np. w przypadku kataru, uniemożliwia spanie z zamkniętymi ustami – jest to stosunkowo częste zjawisko i mija wraz z ustąpieniem infekcji.

Niekiedy jednak spanie z otwartymi ustami to np. wynik bezdechu sennego. W takiej sytuacji z biegiem czasu otwarte podczas snu usta mogą prowadzić do wielu problemów, w tym: infekcji gardła, próchnicy zębów czy chorób dziąseł. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-bezdechu-sennego.

W przypadku Pani dziecka niewykluczone również, że winowajcą jest trzeci migdałek, który powoduje i częste infekcje, i to, że dziecko nie oddycha w nocy przez nos. Warto z pewnością skonsultować się z laryngologiem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/trzeci-migdal-objawy-kuracja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.