Dlaczego jelita wydają takie dźwięki?

Dzień dobry. Od pewnego czasu w jelicie grubym mój organizm wydaje dźwieki jakbym puszczała bąki. Jednak wszystko dzieje się wewnątrz organizmu. Częściej zauważam większą ilość śluzu w kale. Także posiadam hemoroidy które czasami wychodzą na zewnątrz. Czym te "wewnetrzne bąki"mogą być spowodowane? Czy wykonać jakieś badania?
KOBIETA, 32 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy, które Pani opisuje w pytaniu, mogą wskazywać na zaburzenia pracy jelit. Dokuczliwym objawem są głośne wzdęcia i duża ilość śluzu w stolcu. Obecność hemoroidów może być związana z tymi symptomami, ale raczej nie to jest przyczyną. Są one raczej efektem procesu, który istnieje w obrębie przewodu pokarmowego. Wydaje się, że w obecnej sytuacji konieczna będzie konsultacja z gastroenterologiem w celu oceny tych objawów. Gastroenterolog będzie w stanie przeprowadzić dokładne badanie fizykalne, zlecić odpowiednie badania laboratoryjne (np. badania kału w kierunku krwi utajonej, badania na obecność bakterii lub pasożytów) oraz ewentualnie wykonanie kolonoskopii, aby dokładnie zbadać wnętrze jelita grubego. Niejednokrotnie zaburzenia czynnościowe jelit będące skutkami choroby Crohna czy SIBO mogą wywoływać takie objawy.

Warto również omówić z lekarzem swoje obawy dotyczące hemoroidów, ponieważ mogą one wymagać specjalistycznego leczenia. Specjalista będzie w stanie ocenić ich stopień zaawansowania i zaleci odpowiednie leczenie, jeśli tego wymagają. Do czasu wizyty lekarskiej warto zadbać o zdrowe odżywianie (dietę bogatą w różne składniki w tym błonnik oraz unikanie niezdrowego jedzenia). Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/bulgotanie-w-brzuchu

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.