Dlaczego mam bóle żołądka i zaburzenia wypróżnień?

Od mniej więcej tygodnia czasu mam bóle żołądka po jedzeniu, uczucie niepełnego wypróżnienia, uczucie pełnego brzucha, przez dłuższy czas jadłam bułki do pieczenia i mogły być one nie dopieczone, czy jest to możliwe że mi to zaszkodziło? Wcześniej miałam problemy ze wzdęciami, wielu rzeczy musiałam unikać, wizytę do gastrologa mam dopiero na sierpień
KOBIETA, 25 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Bardzo dobrze, że umówiła się Pani już do gastrologa. Objawy, które Pani opisuje, czyli: wzdęcia, bóle brzucha, uczucie pełności, niepełne wypróżnienia mogą mieć związek z różnymi chorobami układu pokarmowego. Wydaje się, że w obecnej sytuacji musi Pani przede wszystkim postarać się złagodzić dokuczliwe objawy, jeszcze przed wdrożeniem leczenia. Na ten moment na pewno trzeba zadbać o jak najzdrowszą dietę. Koniecznie należy spożywać do 5 posiłków dziennie, które będą zawierały wszystkie składniki odżywcze. Ponadto należy ograniczyć spożywanie żywności wysoko przetworzonej, produktów słodkich oraz wzdymających. Korzystnie na przewód pokarmowy wpłynie też picie dużych ilości wody oraz zmniejszenie albo wyeliminowanie używek w postaci kawy, oraz herbaty. Gazowane napoje także nie mają dobrego wpływu na kondycję jelit. Może dzięki diecie uda się Pani chociaż trochę zapanować nad sytuacją i poprawi się także samopoczucie. Jeśli tak nie będzie bądź objawy się zaostrzą, to trzeba przyspieszyć wizytę u specjalisty. Lekarz podczas konsultacji zbierze wywiad, wykona badanie fizykalne oraz jeśli uzna za potrzebne USG jamy brzusznej, oraz badania krwi. Na podstawie zebranych informacji oraz wyników będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-ciagle-wzdecia

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/niestrawnosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.