Dlaczego mam krwawienie podczas stosowania antykoncepcji?

Od około dwóch lat biorę tabletki antykoncepcyjne Vibin mini, nie miałam z nimi żadnych problemów aż do teraz. Od około 2 tygodniu miałam ciemnobrązowe plamienie dość mocno a od soboty mam bardzo obfite krwawienie z bardzo dużą ilością skrzepów krwi ( środki higieniczne muszę zmieniać co około godzinę) i ten stan utrzymuje sie do dzis (poniedziałek)Jestem w trakcie brania różowych tabletek (zaczynam 3 tydzień) miesiączka powinna wystąpić dopiero 28 września, nigdy mi się nie przesuwała. Towarzyszą temu silne bóle brzucha. Co może być powodem tak silnego krwawienia?
KOBIETA, 26 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli krwawienie jest faktycznie silne i nie ustaje, mimo upływu czasu, to uważamy, że powinna Pani skonsultować się z ginekologiem.

Plamienia oraz krwawienia są jednym ze skutków ubocznych doustnych środków hormonalnych i zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak krwawienia są obfite, może dojść do utraty dużej ilości krwi i wtedy trzeba koniecznie skonsultować ten stan z lekarzem. Może to również świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie dróg rodnych. W międzyczasie warto także wykonać test ciążowy.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-krwawienie-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-spowodowane-moze-byc-takie-krwawienie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.