Dlaczego mam mrowienia nóg?

Dzień dobry. Mam stwierdzona przepukline krazka miedzykregowego L4/l5 Cechy dyskopatii na poziomie l5/s1 Skolioze oraz poczatkowe zmiany zwyrodnieniowe dolnego pietra odcinka ls. Na zlagodzenie dolegliwosci bolowych przepisano mi dorete oraz diclac (wczesniej stosowalam nimesil, trosicam, opokan, ketonal, sirdalud i zadne nie dzialaly) aktualnie diclac rowniez nie dziala. Doreta dzialala bardzo dobrze, ale postanowilam ja odstawic, bo dzieki cwiczeniom bole przestaly sie pojawiac. Okolo trzy tygodnie temu znowu wrocily wiec zadzwonilam po recepte, zostal mi przepisany poltram oraz diclac, ktore kompletnie nie dzialaja. Moj stan sie bardzo pogorszyl, pomimo cwiczen. Bole nie pozwalaja mi sie poruszac na dluzszych dystansach, spac rowniez. Pojawily sie problemy z oddawaniem moczu oraz bol promieniuje az do stóp, kiedy wczesniej promieniowal tylko na uda. Prez nogi przechodza mi takie dziwne dreszcze i w pewnych momentach przestaje je czuc. Bol stal sie bardzo ostry uniemozliwiajacy mi normalne funkcjonowanie. Kompletnie nie mam pojecia co robic i do kogo sie zwrocic. Pani doktor do ktorej jestem zapisana powiedziala ze te leki sa za silne dla mlodego organizmu. Czy jest jakakolwiek alternatywa, czy cokolwiek moze mi pomoc? Rehabilitacje mam dopiero za dwa miesiace. A ja juz teraz kompletnie nie daje sobie rady. Z gory dziekuje za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leki, które Pani stosowała to niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe oddziałujące na centralny układ nerwowy, dodatkowo na wymienionej przez Panią liście są leki zwiotczające mięśnie szkieletowe. Faktycznie wszystkie mają dość silne działanie, zwłaszcza, że Doreta i Poltram zawierają tramadol, który jest substancją opioidową. Tutaj więcej o dostępnych substancjach przeciwbólowych i ich działaniu: https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwbolowe.

Dolegliwości, które Pani opisuje są dość niepokojące, gdyż mogą wskazywać na ucisk np. wysuniętego krążka międzykręgowego na korzenie czy worek oponowy. To powoduje ból, drętwienie i mrowienie kończyn. Problemy w zakresie oddawania moczu (brak czucia, zatrzymanie moczu itd.) sugerują, że podjęcie leczenia jest konieczne i nie należy z tym zwlekać. Sugeruję konsultacje neurochirurgiczne – w takiej sytuacji być może specjalista podejmie decyzję o leczeniu operacyjnym. W przypadku dużych przepuklin czasami jest to jedyne wyjście, zwłaszcza jeśli inne metody leczenia zawiodą (farmakoterapia, fizjoterapia). Zachęcam do lektury artykułu, opisującego chirurgiczne metody leczenia chorób kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Zaostrzenie dolegliwości bólowych jest także wskazaniem do zachowania ostrożności – warto powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej do czasu wizyty u lekarza (w tym ćwiczeń usprawniających funkcjonowanie kręgosłupa), gdyż może ona nasilać stan zapalny i zwiększać ucisk na struktury nerwowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.