Dlaczego mam mrowienie po operacji żylaków?

Witam. W styczniu przeszedłem operację usunięcia żylaków na lewej łydce. Teraz czuję od czasu do czasu ból w łydce i stopie, mówienie w lewej stopie (mrowienie w stopie mam od 2010 r.)l. Dodatkowo na łydce widoczne są małe pajączki. Czy bóle, mrowienie i powstałe pajączki to oznaka do niepokoju. Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Na tylnej powierzchni łydki biegnie nerw łydkowy. Często żylaki powstają w jego okolicy i podczas ich usuwania może dojść do uszkodzenia czy podrażnienia nerwu. Może się to objawiać zaburzeniami czucia (ból, drętwienie, niedoczulica) w zakresie pięty i bocznego brzegu stopy. Jeśli dolegliwości się nie nasilają, nie jest to powód do niepokoju. Należy jednak wiedzieć, że takie objawy mogą ustępować bardzo długo, ponieważ regeneracja nerwów jest powolnym procesem, a w przypadku poważnego uszkodzenia praktycznie niemożliwa.

Z kolei pajączki mogą powstawać zarówno samoistnie jak i w związku z przeprowadzonym zabiegiem. Ich występowanie jest kwestią jedynie estetyczną. Nie wymaga leczenia ani nie zagraża zdrowiu. Niemniej można podjąć ich leczenie za pomocą odpowiedniego lasera w gabinecie flebologicznym.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl