Dlaczego mam skąpe plamienia w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Jestem 17-letnią dziewczyną. Zaczęłam brać tabletki w lipcu. Od tak długiego czasu pierwszy raz mi się zdarzyło, że w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych nagle pojawiły się skąpe plamienia z pochwy, podobne jest to do miesiączki. Czy to jest normalne i dlaczego się tak stało? Co mam robić? Liczę na szczerą i dobrą odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Plamienia są jednymi z częściej występujących działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli nie przyjmowała Pani w trakcie tego cyklu leków obniżających skuteczność tabletek, nie było wymiotów, biegunek ani większych opóźnień w ich przyjmowaniu to nie ma powodu do niepokoju, ciążę można wykluczyć.

Plamienia występujące w trakcie zażywania antykoncepcji hormonalnej związane są z wpływem hormonów na błonę śluzową macicy.

Nie widzę zatem powodów do niepokoju. Jeżeli w przyszłym miesiącu sytuacja się powtórzy, lub wystąpią objawy dodatkowe (zmiana charakteru miesiączki, ból i inne) proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam