Dlaczego mam takie bóle kostek?

Witam, nie miałam ostatnio żadnego urazu, mam 50 lat, od roku mam bóle kostek i stóp, najgorzej jest rano, wstaje jak na "kołkach", tak też się dzieje, po dłuższym siedzeniu, przy pierwszych krokach odczuwam sztywność i ból, który znika, pod wpływem ruchu, kostki też często są spuchnięte. Z uwagi na powyższe zdecydował aby wykonać badanie usg obu stawów skokowych, czekam na wizytę u specjalisty, ale z uwagi na obecną sytuację epidemii, oczekiwanie jest dość długie, więc proszę w miarę możliwości o informację. Wynik badania: prawidłowa ilość płynu w obu stawach, błona maziowa i torebka stawowa obustronnie z cechami miernego obrzęku w cześci przednio-bocznej. Więzadło strzałkowo piętowe i strzałkowo-skokowe w obu stawach o obniżonej echogeniczności, obrzęknięte przy przyczepie strzałkowym-zmiany przeciążeniowe. Więzozrost strzałkowo-piszczelowy obustronnie pogrubiały o obniżonej echogeniczności dość luźny w badaniu. nieznacznie zwiększona ilość płynu w pochewkach stawowych ścięgien mm, prostowników palców w obu stawach. Informuje, również że obecnie oczekuję operację kolana z powodu uszkodzenia łąkotki rogu tylnego, czy te schorzenia należy łączyć?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani tak utrudniające codzienne funkcjonowanie dolegliwości. Prawidłowo, że wykonane zostało badanie obrazowe stawów, gdyż można by częściowo wykluczyć poważne schorzenia. Nie napisała Pani, czy choruje na pewne choroby przewlekłe, jak cukrzyca, otyłość, miażdżyca, czy choroby autoimmunologiczne.

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią dolegliwości oraz opis badania obrazowego, można by wywnioskować, że jest to zwyrodnienie i przeciążenie stawów skokowych.

Omawiane stawy są bardziej narażone na urazy i przeciążenia ze względu na ich małą powierzchnię obciążenia oraz mniejszą grubość chrząstki stawowej. Bardzo często problemy z bólem kostek i samych stóp związane mogą być z przebytymi urazami mechanicznymi, głównie w wyniku uszkodzenia więzozrostu piszczelowo – strzałkowego. Niekiedy przypadłość taka, jak reumatoidalne zapalenie stawów może wpływać na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skokowych, nasilając przy tym ból.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładnie, co jest przyczyną takich objawów bólowych. Zalecamy zatem wizytę u lekarza ortopedy lub reumatologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. W Pani przypadku przydatne mogłyby okazać się dodatkowo takie badania, jak: pełna morfologia krwi, określenie poziomu prób wątrobowych, kwasu moczowego, kreatyniny, czynnika reumatoidalnego oraz CRP w surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/staw-skokowy-budowa-urazy

https://portal.abczdrowie.pl/lek-na-zwyrodnienie-stawow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.