Dlaczego mam takie bóle w klatce piersiowej i plecach?

Dzień dobry. Mam ciągły ból pleców. ustępuje w klatce piersiowej i boli jak serce. wykonane zdjęcie rentgenowskie mam wynik: Lewowypukla skalioza w odcinku szyjno- piersiowym. Lordoza zniesiona, z dyskretnym kifotycznym ustawieniem. Obniżenie przestrzeni m-kręgowych C5-C7. Wydatne zaostrzenia tylnych krawędzi w odcinku C4-C7. Zaostrzenia krawędzi I sklerotyzacja w stawach międzykręgowych. Obniżenie przestrzeni m-kręgowych w środkowej części odcinka piersiowego z drobnymi osteofitami na przednich krawędziach trzonów. Czy mam coś naprawdę poważnego? Ortopeda powiedział o rehabilitacji i koniec.
KOBIETA, 31 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani profilaktyczne badanie obrazowe odcinka kręgosłupa. Jednakże z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić aktualny stan zdrowia. Zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą.

Analizując opisane przez Panią dolegliwości, jak i przedstawiony wynik badania rentgenowskiego, można by stwierdzić, że prawdopodobnie doszło do zmniejszenia zdolności amortyzacyjnych dysku. Wskazywać na to może obniżenie wysokości dysku, czyli dyskopatia w danym odcinku kręgosłupa.

Sklerotyzacja może świadczyć o zmianach w obrębie warstwy podchrzęstnej kości. Takie występowanie zmian mogłoby świadczyć o stanach zwyrodnieniowych w danym odcinku kręgosłupa.

Przypadłość ta jak najbardziej mogłaby powodować dolegliwości bólowe w okolicach pleców czy nóg.

Możliwe, że niezbędne będzie rozszerzenie diagnostyki o wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Takie postępowanie pozwoli uchwycić najmniejsze zmiany, również te zwyrodnieniowe.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-ledzwiowy

https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.