Dlaczego mam te bóle po przełknięciu jedzenia?

Dzien dobry, od trzech tygodni odczuwam ból a raczej dyskomfort na plecach po prawej stronie po ok 2 sekundach po przełknięciu pokarmu każdorazowo.Mam rowniez problemy refluksowe na ktore dzis przepisano mi leki. Boje sie ze to cos poważnego.Nie miałam gastroskopii a na Usg jamy brzusznej czekam.Wszystkie badania krwi w normie.ALAT/ASPAT rowniez ok.Miałam rowniez badania na pasożyty ale nic nie wyszło.Dostałam jeszcze skierowanie na zbadanie H.Pylorii. Bardzo martwi mnie ten dyskomfort po przełykaniu. Czy to moze byc cos poważnego? Z góry dziekuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból przy przełykaniu nazywany jest dysfagią lub odynofagią. Może on być objawem wielu różnych chorób, dlatego nie wolno go lekceważyć i należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu rozpoczęcia diagnostyki. Być może konieczne będzie wykonanie badania RTG lub tomografii komputerowej.

Przyczyn może być naprawdę wiele. Osłabienie mięśni przełyku, ciało obce w przełyku, ucisk węzłów chłonnych czy guzy w przełyku to tylko niektóre z nich. Problemy z przełykaniem mogą również wynikać z alergii pokarmowej, zaburzeń neurologicznych lub być efektem ubocznym związanym z przyjmowaniem niektórych leków.

Ponadto dyskomfort może być związany z chorobą refluksową, o której Pani wspomina. Być może problem ten zniknie po zastosowaniu kuracji, którą właśnie Pani zaczyna.

Jeśli tak się nie stanie, proszę kontynuować diagnostykę.

Więcej na ten temat przeczytać można pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/odynofagia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.