Dlaczego mam te częste bóle brzucha?

Od ok. 4 lat występują u mnie dwa problemy, pierwszym jest mocny, kłujący ból pomiędzy brzuchem a klatka piersiową (podejrzewam że powodem też jest stres, lub lekki stres) który ustępuje po położeniu się na brzuchu na ok. 10 minut, występują wtedy gazy oraz odbijanie lub zjedzeniu czegoś (w tym przypadku nie zawsze ustępuje, lub powraca po jakimś czasie). Ból zazwyczaj pojawia się rano jak nie zjem śniadania i wieczorem po kilku godzinach bez posiłku. Drugim problemem jest częsty ból brzucha i potrzeba skorzystania z toalety (biegunka), oraz czasami muszę wypróżnić się kilka razy dziennie np. od razu po posiłku. Z góry dziękuję za poradę

Powinien Pan zlustrować dietę i określić, które grupy produktów nasilają dolegliwości. Najlepiej zrobić to poprzez ograniczenie się do spożywania zielonych warzyw i stopniowe rozszerzanie jadłospisu. Jednym z częstszych powodów nieswoistych dolegliwości bólowych brzucha są nietolerancje pokarmowe. Warto skonsultować się z gastroenterologiem i pogłębić diagnostykę o badania laboratoryjne i obrazowe.