Dlaczego mam to pieczenie sromu po stosunku?

Witam, dwa dni temu odbyłam stosunek z mężem. Od tego czasu odczuwam pieczenie sromu, które pojawia się po oddaniu moczu i utrzymuje dosyć długo. Samo oddawanie moczu nie jest bolesne. Czy stosunek może być tego przyczyną? Co mogę zrobić aby dolegliwości zniknęły? Pozdrawiam
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pieczenie w obrębie sromu po stosunku może być spowodowane różnymi czynnikami. Wśród nich można wymienić na przykład: mikrourazy, podrażnienia, a także infekcje. Współżycie może oczywiście czasem prowadzić do drobnych urazów, zwłaszcza gdy nie wystarczy naturalnej wilgotności lub dochodzi do nadmiernego ocierania.

W sytuacji, gdy symptomy utrzymują się dłuższy czas, to warto rozważyć kilka działań. Po pierwsze, zaleca się stosowanie dodatkowego nawilżenia podczas stosunku poprzez stosowanie żeli lub środków nawilżających, które mogą zmniejszyć ryzyko otarć. Ważne jest również dbanie o higienę intymną, unikanie silnych detergentów i mydeł, które mogą podrażniać delikatną skórę. Ponadto, także trzeba mieć na uwadze rodzaj bielizny, jaką Pani nosi. Najlepiej w takim wypadku zaopatrzyć się w bieliznę bawełnianą oraz unikać jej noszenia w nocy. Wówczas najlepiej i najszybciej następuje gojenie oraz zaleczanie się stanów zapalnych.

Jeśli jednak objawy będą się nasilać, a dyskomfort zwiększać, to konieczna będzie wizyta u ginekologa. Lekarz podczas spotkania przeprowadzi wywiad oraz zbada Panią fizykalnie. Jeżeli będzie konieczne, to wykona USG oraz pobierze cytologię. Na podstawie wyglądu wydzieliny oraz stanu okolic intymnych lekarz będzie w stanie już określić wstępnie rodzaj infekcji. Możliwe będzie też wdrożenie leczenia przeciwbakteryjnego albo przeciwgrzybiczego. Nie można też wykluczać konieczności wykonania dodatkowych badań, np. biocenozy pochwy.

Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiedniego działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-piekacego-bolu-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-pochwy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.