Dlaczego mam w dalszym ciągu biegunkę po tej zupie?

W czwartek zjadłam zupkę chińską na pusty żołądek - w efekcie w piątek rano dostałam biegunki. Wzięłam Stoperan i pomogło na cały dzień. Ale w sobotę, niedzielę - i dzisiaj w poniedziałek dalej mam problem z biegunką. Dzisiaj nie jest już ona tak zaawansowana, ale jest bolesna. Jak mogę sobie z nią poradzić?
KOBIETA, 31 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

biegunka po spożyciu pokarmu najpewniej jest objawem zatrucia. Lekiem udało się ją zahamować na jeden dzień. Niemniej jednak w kolejnych dalej się pojawiała i powodowała ból.

Biegunka, która trwa przez kilka dni, może być uciążliwa i osłabiająca. Z tego też względu należy z pewnością włączyć odpowiednie postępowanie. W szczególności trzeba zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Warto pić dużo wody, unikać napojów zawierających kofeinę, alkohol i słodzone napoje. Można również sięgnąć po elektrolity dostępne w aptece, aby uzupełnić utracone minerały. Konieczne jest spożywanie lekkostrawnych pokarmów. Aby poprawić stan flory bakteryjnej, można wprowadzić probiotyki w postaci jogurtów albo suplementacji diety. Jeśli biegunka jest mocno nasilona, to także warto sięgnąć po leki przeciwbiegunkowe. Niemniej trzeba pamiętać, że można je stosować, ale krótkotrwale.

Jeśli objawy są uporczywe, to konieczna może być konsultacja lekarska. Szczególnie gdy dołączy gorączka, osłabienie, krew w stolcu. Zachęcamy zatem do wdrożenia odpowiednich działań oraz do konsultacji lekarskiej, jeśli objawy nie znikną. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-pokarmowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.