Dlaczego mąż odczuwa słabszy orgazm i popęd po wazektomii?

Witam, Razem z mężem podjęliśmy decyzję o zabiegu wazektomii ponieważ mamy już 4 dzieci a ja nie mogę stosować antykoncepcji hormonalnej. Dużo czytalismy na ten temat przed zbiegiem. Zapewniono na że praktycznie nie ma żadnych efektów ubocznych czy zmniejszenia satysfakcji że współżycia. Niestety minęłk już sporo czasu od zabiegu a mąż twierdzi że orgazm jest nieporównywalnie słabszy od tego przed. Zabiegiem. Stweirdizl równie dużo mniejszy popęd seksualny.Martwi mnie to tym bardziej że wszyscy mówią nam że to niemożliwe. Proszę o poradę.

Dzień Dobry Pani,

Wiele czynników może wpływać na zmniejszenie satysfakcji seksualnej (stres, deficyt
snu, aktywności fizycznej, odżywianie i inne) jak również "codzienność" i pewna przewidywalność w intymności.
Zachęcałabym do wprowadzenia małych zmian w dotychczasowej Państwa relacji seksualnej.

Życzę satysfakcji i radości,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Warto się zastanowić, czy za tym problemem nie stoją przyczyny natury psychologicznej. Może tak być, jeżeli wazektomia była dla męża dużym stresorem, jeżeli wahał się przed jej wykonaniem, bądź nie był jej pewny, lub posiada jakieś błędne przekonania na jej temat. Czasem także u mężczyzn po wykonaniu takiego zabiegu, ujawniają się pewne schematy poznawcze i przekonania, które powodują, że ma on trudności z postrzeganiem siebie jako mężczyzny. Często te myśli nie są wcześniej uświadomione, nie pojawiają się przed wykonaniem zabiegu. Warto byłoby szczerze porozmawiać z mężem o jego odczuciach związanych z wykonaniem zabiegu. Co o tym teraz myśli, czy wahał się, czy ma jakieś obawy.Jeżeli opisane przez męża trudności trwają już od dłuższego czasu, a ich intensywność nie maleje, warto byłoby skorzystać z wizyty u seksuologa, bądź terapeuty zajmującego się terapią par, lecz mającego doświadczenie w pracy z seksualnością człowieka.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl
psychoterapeutakatowice@gmail.com