Dlaczego miesiączka nie wróciła po zakończeniu karmienia?

Witam, jestem 8 miesięcy po porodzie, karmienie zakończyłam 3 miesiące temu i w dalszym ciągu nie mam normalnej miesiączki, w zamian pojawiają się długotrwałe plamienia. Byłam z tym problemem u specjalisty ale odniosłam wrażenie że twierdził iż przesadzam i mam tylko rozregulowane hormony. Przepisał mi tabletki antykoncepcyjne i powiedział że na pewno po tym wróci wszystko do normy. Wybrałam opakowanie i plamienie się zatrzymało, pojawił się normalny okres ale był on krótki i skąpy po dwóch tygodniach znowu zaczęło się plamienie i trwa cały czas. Bardzo proszę o informację czym to może być spowodowane , dodam iż mam nadzerke która pojawiła się po porodzie ale kiedy zapytałam lekarza czy to może być powiązane z plamienien i czy mogę coś z tym zrobić odpowiedział że z tym nic się nie robi. Jest to naprawdę dla mnie bardzo uciążliwe, przez ciągłe stosowanie wkładek zaczęłam dostawać alergii. Czy powinnam zaczerpnąć porady u innego specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

diagnoza postawiona przez Pani lekarza jest najprawdopodobniej trafna, ponieważ po ukończeniu karmienia piersią, organizm potrzebuje czasu na uregulowanie się poziomu hormonów, stąd mogą pojawiać się nieregularne krwawienia o różnej intensywności, brak miesiączki, wahania nastroju itp., a zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno pomóc dopiero za jakiś czas, gdyż organizm musi się przyzwyczaić do ich przyjmowania – podczas tego okresu często obecne są plamienia śródcykliczne, dlatego potrzeba teraz Pani cierpliwości i wkrótce wszystko powinno się ustabilizować.

Poza tym nadżerka również może powodować powstawanie różnych dolegliwości, np. bóli podbrzusza, delikatnych krwawień. Niewielkie nadżerki zazwyczaj nie są poddawane leczeniu, czasami podaje się miejscowe leki przeciwzapalne, jeśli lekarz uzna to za konieczne lub dobiera on inne metody, np. krioterapię, laseroterapię, jednak mogą one powodować powstawanie skutków ubocznych.

W zawiązku z powyższym oczywiście może Pani skonsultować się z innym specjalistą, jednak metoda leczenia jest poprawna.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularne-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.