Dlaczego miewam te nagłe bóle w klatce piersiowej?

Dzień Dobry, Jakieś pół roku temu zacząłem odczuwać nagłe bóle w klatce piersiowej. Były to tępe uderzenia, całkiem łagodne, powodujące zaledwie dyskomfort. Charakterystyczne były warunki, gdyż pojawiały się podczas leżenia wieczorem w łóżku. Cała sytuacja miała miejsce na przełomie czerwca i lipca. Lekarz rodzinny zlecił naturalnie morfologię i próby wątrobowe oraz kilka innych badań, wzorowe. EKG wzorowe, USG dobre, raptem nieznacznie powiększona śledziona, ale lekarz nie uznał tego za powiązane ze sobą. Zdjęcie klatki piersiowej nie wykazało nieprawidłowości, nawet lepsze niż kiedyś, gdyż odstawiłem papierosy ponad rok temu. Dostałem tabletki zwiotczające mięśnie i witaminy. Nie wiem szczerze mówiąc czy to coś pomogło, niby jakoś przebrnąłem ten czas z mniejszymi lub większymi epizodami. Ostatnio te bóle wróciły przy czym mam wrażenie ich wędrówki, z mostka pod mostek, w okolice splotu. Stały się wyraźnie ostre i nagłe, ale krótkie, mają charakter ataku. Przyciskanie tego obszaru ręką niweluje ból i przynosi chwilową ulgę. Dodam iż miewam zgagę, ale raczej sporadycznie. Nie piję alkoholu od kwietnia 2020 - jestem alkoholikiem. Moje pytanie brzmi, czy to może być kwestia tej śledziony? Jest szansa, że EKG i zdjęcie nie wykryło jakiejś choroby serca? Słyszałem także o powiązaniu kręgosłupowym oraz nerwowym. Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Z racji tego, że wykonana diagnostyka nie przyniosła odpowiedzi, jaka może być przyczyna wskazanych dolegliwości, a także biorąc pod uwagę towarzyszące objawy, można by wywnioskować, że opisany problem występuje na tle psychosomatycznym.

Przeprowadzone badania wstępnie wykluczyły, aby wszelkie dolegliwości były związane z konkretną jednostką chorobową. Prawdopodobnie opisane objawy występuje na tle czynników stresogennych i przeżyć emocjonalnych.

Biorąc pod uwagę dolegliwości, możliwe, że cierpi Pan na nerwobóle. Są to bóle o różnym nasileniu, które pojawiają się zupełnie niespodziewanie i mają charakter napadowy. Bardzo często związane jest to z uszkodzeniem nerwu obwodowego, i mogą dojść takie objawy, jak drętwienie, mrowienia, a nawet palenie.

Przyczyn takiego stanu może być wiele, ale przede wszystkim można by zaliczyć silną podatność na sytuacje stresowe, zmęczenie, problemy ze snem, nerwice, przyjmowanie niektórych leków, a także niedobór witamin z grupy B i magnezu.

Ataki paniki, gdzie podświadomie następuje jakiś lęk, obawa, mogą pojawiać się nagle i nieoczekiwanie. Niosą ze sobą objawy somatyczne, takie jak bóle głowy, brzucha, czy klatki piersiowej. Towarzyszy temu ucisk w klatce piersiowej i nierzadko problemy z oddychaniem i połykaniem. Cechą charakterystyczną jest również fakt, iż stan ten nasila się w pozycji leżącej oraz siedzącej, bez zwiększonej aktywności fizycznej.

W przypadku pogorszenia tych nieprzyjemnych objawów, zalecamy wizytę i lekarza internisty oraz psychoterapeuty. Specjalista po dalszym wykluczeniu chorób somatycznych, zdecyduje o ewentualnym leczeniu. Należałoby określić dokładną przyczynę takich dolegliwości, aby rozpocząć właściwą terapię i poprawić Pana komfort życia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-klujacy-bol-w-klatce-piersiowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.