Dlaczego mój kał jest grudkowaty?

Witam, Od ponad pół roku mam spory problem z oddawaniem kału a teraz do tego doszedł problem z oddawaniem również moczu. Mam zaparcia a kał jest często grudkowaty, aby go wydalić muszę mocno się wysilić Do tego jest to samo z moczem, muszę przeć aby go oddać. Od pewnego momentu też mam problem z oddaniem gazów, jest to dla mnie spory wysiłek. Kiedyś w nocy chodziłam raz, aby oddać mocz, obecnie nie mam takiej potrzeby a rano mimo tego, że mam potrzebę to i tak nie jest to strumień. Po kilku wizytach u lekarza oraz kolonoskopii wykluczyłam już tarczycę oraz inne problemy z jelitami. Nie wiem co mogę jeszcze zrobić. Lekarz zalecił mi picie macrogolu oraz babki jajowatej. Zaznaczę, że jest dużo błonnika, piję dużo wody, ćwiczę 4 razy w tygodniu oraz mam pracę fizyczną. Mam umówioną wizytę u ginekologa, ale wciąż próbuję znaleźć problem, gdyż mam wrażenie, że jestem ignorowana przez swoich lekarzy. Proszę o pomoc i wskazówki.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

istnieje bardzo wiele przyczyn zaparć, poczynając od niewłaściwego stylu życia, kończąc na schorzeniach układu pokarmowego.

W Pani przypadku, gdy żadne z badań nie wykazało nieprawidłowości w układzie pokarmowym i jelitach, to bardzo możliwe, że za wszystko odpowiada dolegliwość zaparć idiopatycznych.

Występują one bez żadnych konkretnych przyczyn i stanów chorobowych w jelitach. Czasami źródło ich problemów ma podłoże psychosomatyczne.

W tym momencie odpowiednia dieta i ruch może pomóc rozruszać perystaltykę jelit. Jeśli jednak zdrowy styl życia nie przyniesie rezultatów, bardzo możliwe, że trzeba będzie włączyć farmakoterapię, w postaci specjalnych środków na zaparcia.

Więcej na ten temat przeczyta Pani w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.