Dlaczego mój stolec był kleisty?

Witam. Zrobiłem 2 dniowa głodówkę gdzie przez ten okres piłem herbatę i dużo wody. I dzisiaj jak zjadłem obiad i byłem się wypróżnić to stolec był płynnej konsystencji koloru ciemnego kleisty. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn opisanej przez Pana lekkiej biegunki może być wiele. Najprawdopodobniej jest ona spowodowana stylem życia, który od niedawna Pan prowadzi. Głodówka oraz przyjmowanie dużej ilości płynów do organizmu często powoduje problemy wydzielaniem enzymów trawiennych, co skutkuje negatywnymi konsekwencjami, takimi jak biegunki.

Jeżeli chodzi o kolor stolca, to ciemnobrązowa masa nie zwiastuje żadnych stanów chorobowych. Gorzej, jeśli stolec byłby koloru czarnego lub czerwonego, wtedy możemy mówić o krwi utajonej, która oznacza poważne choroby układu pokarmowego.

Przy biegunkach zalecamy stosowanie lekkostrawnej diety, prawidłowe nawodnienie organizmu (z przyjmowaniem płynów również można przesadzić, dlatego trzeba na to uważać) oraz unikanie tłustych, mocno przyprawionych potraw.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, opisuje sposoby radzenia sobie z rozwolnieniem, a także stany chorobowe, w których ono występuje:

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.