Dlaczego mój syn tak różni się od rówieśników?

Witam, Mój 2,5-latek od wczesnego dzieciństwa był inni niż jego rówieśnicy. Od dziecka prawie w ogóle nie płakał - jak się uderzył czy przewrócił, czy ubił palec drzwiami NIC. Na punkcie drzwi ma bzika, od 8 msc. jak już zaczął wstawać, potrafił godzinami otwierać i je zamykać, nie dało się go odciągnąć, w ogóle się nie cieszył na mój widok jak wracałam z zakupów po niego do rodziców, a na dodatek przez cały dzień nie patrzył na mnie jakby był obrażony, traktuje mnie o golnie bardzo przedmiotowo, z przytulaniem jest tak, że musi sam podejść, nie lubi jak się go całuje i przytula, wyciera się jak go pocałujemy, zazwyczaj wszystko najlepiej żeby było schematycznie, po jego myśli, je cały czas to samo, bardzo rzadko patrzy w oczy, bardziej preferuje stopy a najbardziej ich palce, ma dziwne zachowania np. wącha wszystko, piszczy krzyczy jak się ze złości czyli kilka razy dziennie. Najbardziej niepokoi nas jego agresja: bije, gryzie, kopie, szczypie,WYRYWA WŁOSY nam, gdy wpada w szał, rozwala krzesła, stoły, wszystko co ma pod ręka, inne dzieci go się już boją, tłumaczę mu, że tak nie wolno, ale nic nie działa, rzadko z nim wychodzimy publicznie, bo bije głową o podłogę, krzyczy, bije nas publicznie po twarzy, targa za włosy itd, jest bardzo inteligentny, ma bardzo dobrą pamięć, ładnie powtarza różne rzeczy po nas ale tylko w zabawie, ale np. co do sprawności ruchowej to jest bardzo niezaradny często się obija,przewraca albo potrafi 5 razy wpaść do dziury zamiast ja ominąć za którymś razem jak juz wpadł. Jest bardzo pedantyczny, ręce muszą być czyste, ubrania też i jakby np. dziura się zrobiła w skarpetce, to wpada w szał, trzeba mu ją od razu ściągną. Co do dzieci to zazwyczaj bawi się sam, czasem chciał, by się bawić, ale ze starszymi dziećmi (tak od 8 lat), ale bardzo krótko.Woli bardziej dorosłych, Szczerze, życie Z NIM bardzo ciężkie jest , nie wiem czasem, co już zrobić, jak postępować żeby było dobrze. Bardzo go kocham, zrezygnowałam na razie z pracy dla niego, bo raczej każde przedszkole po jakimś czasie by go wyrzuciło przez jego agresję, w napadach szału prawie odgryzł ucho babci, rozbił kubek tacie na głowie, podbił mi oko albo rozwalił nos pilotem, a miał wtedy 1,5 roku, , obecnie prawie nie mówi, wcześniej mówił więcej. Lubi śpiewać po swojemu, oglądać bajki z kulkami jak lecą i się przy tym śmiać i oglądać dzieci. Zamiast płaczu to ma ślinotoki, ogólnie prawie w ogóle nie płakał od dziecka nawet jak miał kolki było widać ze go boli ale nic zero płaczu, nie odczuwa zimna i bólu, boi się głośnych dźwięków długo musiałam go przyzwyczajać do odkurzacza czy suszarki. Oprócz tego że niszczy wszystko to przegryza ubrania lub leży na podłodze i gapi się w sufit, na swoje imię bardzo rzadko reaguje lubi tańczyć, kręcić sie do okola, śpiewać po swojemu i żeby mu klaskać wtedy, grać w nogę układać klocki kolorami, otwierać i zamykać drzwi przez kilka godzin lub bawić sie w samochodzie męża, rozbierać zabawki na części, bawić sie samochodzikami, oglądać tv z bliska i dotykać, grać na cymbałkach lub siedzieć w szafie lub w kącie. Proszę o opinię

Czy syn był diagnozowany? Proszę udać się do lekarza pediatry w celu diagnozy braku odczuć bólowych - jest to dość niepokojący objaw, który może świadczyć o niebezpiecznej chorobie, w której nie odczuwa się bodźców bólowych. Również polecam diagnostykę pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu, gdyż opisane trudności noszą tegoż znamiona.

Witam Panią
Opisane przez Panią objawy są niepokojące.
Możliwe, że dziecko ma całościowe zaburzenia rozwoju
ze spektrum autyzmu.
Pani syn wymaga stałych, wieloprofilowych
oddziaływań stymulujących jej rozwój poznawczy
i społeczno - emocjonalny.
Proszę zgłosić się z dzieckiem do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
i poprosić o opinię o potrzebie wczesnego wspomagania
rozwoju dziecka oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) ma na celu
stymulowanie i wspomaganie rozwoju ruchowego, poznawczego,
emocjonalnego i społecznego dziecka od chwili wykrycia
pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu
podjęcia przez nie nauki w szkole podstawowej
(czyli do rozpoczęcia nauki w 1 –szej klasie).
W ramach WWRD dziecko uczęszcza na zajęcia np. do poradni
psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia indywidualne, wspomagające rozwój dziecka prowadzą
terapeuci; psychologowie, pedagodzy, logopedzi i fizjoterapeuci,
terapeuci SI.
W ramach kształcenia specjalnego dziecku przysługuje
nauczyciel wspomagający zarówno w szkole jak też w przedszkolu.
Proszę nie zwlekać
Wczesna interwencja terapeutyczna może sprawić, że dziecko
pokona wiele ograniczeń wynikających z zaburzeń.
Odpowiednia terapia może znacznie poprawić funkcjonowanie
i jakość życia dziecka.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl