Dlaczego moja miesiączka jest inna niż poprzednie?

Zawsze miałam obfite miesiączki trwające 5 dni , którym zawsze towarzyszył ból piersi przez 4 dni przed. Czasem spóźniały się z powodu stresu przez max 4 dni. W tym miesiącu spóźnił się o 3 dni i jest inny niż dotychczas miewałam. Towarzyszył mi ból podbrzusza, ból piersi minął po 4 dniach, lecz krwi mam zdecydowanie mało. Podpaskę niemal mam czystą i nie muszę często zmieniać, ponieważ krew dostrzegam tylko chwilę przed korzystaniem z toalety (i jest jej mało) i przy podcieraniu się papierem. Dodam, że miałam tylko dwa stosunki w tych okolicach. Jeden podczas poprzedniejszego okresu, a drugi z prezerwatywą, ale mój partner nigdy nie dochodzi we mnie, aby mogło dojść do zapłodnienia. Oczywiście były inne razy ale w innym miejscu, ale również nigdy nie dochodziło do wtrysku w tym miejscu. Nigdy nie miałam takiego problemu. Jest 3 dzień niby tego okresu, a widzę że krwi jest coraz mniej jakby dziś miał się już skończyć. Dodam, że stresowałam się bardzo w czerwcu i na początku lipca. Nie wiem co to może być i zaczynam się stresować.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jednorazowe wystąpienie mało obfitej miesiączki może mieć charakter przemijający i nie powinno budzić zbyt dużego niepokoju. Niekiedy pod wpływem zmian w układzie hormonalnym okres jest skąpy – dochodzi do tego zwłaszcza w przypadku zaburzenia codziennego funkcjonowania (chociażby poprzez stres czy podróż) albo modyfikacji trybu życia, przykładowo poprzez rozpoczęcie nowej diety czy wprowadzenie dodatkowej porcji ruchu. Proszę pamiętać, że występujące w ostatnim czasie upały również nie pozostają bez wpływu dla całego organizmu. Jednocześnie nie wspomina Pani, czy stosuje jakąkolwiek formę antykoncepcji doustnej – jeśli tak, to ona także może być przyczyną zmian w cyklu menstruacyjnym.

Z całą pewnością warto – dla uspokojenia swoich nerwów – wykonać test ciążowy, który wyeliminuje ewentualną możliwość zajścia w ciążę. Jeśli problem z regularnością lub obfitością okresu powtórzy się, proszę umówić się na wizytę u ginekologa. Być może lekarz dostrzeże potrzebę przeprowadzenia badań hormonalnych, by wykluczyć istnienie zaburzeń w funkcjonowaniu układu dokrewnego.

W tym artykule znajdzie Pani informacje na temat problemu skąpego miesiączkowania:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skapa-miesiaczka-i-oslabienie-organizmu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-lekkie-plamienie-zamiast-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-te-leki-sa-przyczyna-skapego-krwawienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.