Dlaczego moja waga ciągle spada?

Mam 25 lat mam wysokie tsh biorę euthyrox n88 ostatnio byłem u endokrynologa z 6 lat temu robie kontrolne badania wysokie tsh ft3 ft4 w normie, cholesterol 195 hdl 135 musze się zapisać do endokrynologa ale chciałem się zapytać bo powinienem tyć a ja chudnę dlaczego ? jaka może być pzyczyna chudniecia ? czy to normalne tak z 3 lata chudnę ważę 80kg na 180m czy są obawy do niepokoju ??

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan pewne badania kontrolne, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Na pewno warto skonsultować wspomniane dolegliwości (a zwłaszcza stałe chudnięcie) z lekarzem specjalistą.

Biorąc pod uwagę, że cierpi Pan prawdopodobnie na niedoczynność tarczycy, a także aktualny problem z cholesterolem (wystąpił on w górnej granicy normy), należałoby rozszerzyć diagnostykę o pewne badania. Przyczyn nadmiernego chudnięcia może być wiele i nie zawsze oznaczają coś niepokojącego.

Zazwyczaj przy wyższym poziomie hormonów tarczycy, czyli niedoczynności, występuje problem z wagą, ale w drugą stronę, czyli przybieranie na wadze. U Pana sytuacja jest odwrotna.

Przewlekła utrata wagi może pojawiać się na skutek zmian hormonalnych, chorób autoimmunologicznych, stanów zapalnych (na przykład jelit), chorób nowotworowych, ale również ciągłego stresu i zaburzeń snu.

Warto byłoby wykonać pełniejsze badania, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Oczywiście o diagnostyce powinien zadecydować lekarz, ale warto by wykonać USG jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej, CRP, określenie poziomu glukozy, insuliny, amylazy, prób wątrobowych, kreatyniny, kortyzolu, prolaktyny i testosteronu w surowicy krwi.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana aktualny stan zdrowia. Proponujemy, zatem wizytę u lekarza endokrynologa, który po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/produkty-ktore-rozwalaja-prace-tarczycy-unikaj-zwlaszcza-przy-niedoczynnosci

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagla-utrata-wagi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-nagle-chudniecie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.