Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak działa żołądek?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zapalenie żołądka i dwunastnicy, a także refluks nie należą do chorób, które powodują tycie. Stąd też przyczyny nagłego wzrostu wagi należałoby poszukać gdzie indziej.

Przede wszystkim już po 30. roku życia metabolizm zaczyna zwalniać – oznacza to, że zwłaszcza kobiety, już po przekroczeniu 3. dekady życia są narażone na nagły i pozornie niewytłumaczalny wzrost wagi. Ponadto mogą temu sprzyjać zaburzenia hormonalne związane z zażywaniem leków (np. sterydów, środków antykoncepcji hormonalne, leków przeciwalergicznych itp.) bądź z chorobami ogólnoustrojowymi.

Więcej informacji może Pani odnaleźć pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nagly-wzrost-wagi-moze-byc-objawem-choroby-zobacz-o-czym-moze-swiadczyc oraz w odpowiedzi eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tycie-w-zastraszajacym-tempie.

Wśród nich na pewno warto wspomnieć o zaburzeniach pracy tarczycy, insulinooporności czy cukrzycy. By ustalić przyczynę nagłego wzrostu wagi, warto zwrócić się do lekarza z przychodni POZ. Powinien zadecydować o konieczności wykonania podstawowych badań krwi z oznaczeniem poziomu TSH, a także glukozy i insuliny. Może Pani także wykonać podstawowe badanie moczu.

Te badania powinny zadecydować o dalszym kierunku poszukiwań przyczyny tycia – w przypadku nadmiernie podniesionego poziomu tyreotropiny (TSH) zostanie Pani skierowana do endokrynologa, podejrzenie IO będzie podstawą do wystawienia skierowania do diabetologa.

Odsyłam do artykułu, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

Jeżeli badania nie wykażą niczego niepokojącego, być może wskazane będzie oznaczenie poziomu hormonów płciowych. Dodatkowo może Pani zwrócić się po pomoc do dietetyka klinicznego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał wideo: https://zywienie.abczdrowie.pl/polacy-maja-bardzo-zle-nawyki-zywieniowe-coraz-wiecej-otylych-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy