Dlaczego moja waga wzrasta w wieku 18 lat?

Witam, mam pewien problem i nie wiem czy powinnam się niepokoić. Mam 18 lat i od jakieś 4-5 miesięcy zauważyłam u siebie przybranie na wadze. Niewielkie bo 2-3 kg, jednak wcześniej raczej potrafiłam wagę utrzymywać, a mój styl życia się nie zmieniał. Zaczęłam wtedy jeść zdrowo i regularnie (4 posiłki dziennie o wyznaczonych godzinach) oraz więcej ćwiczyć. Nigdy nie dbałam o swój organizm tak jak przez ten czas bo przyznam szczerze, że wcześniej słodycze i fast foody były u mnie na porządku dziennym. A było tylko gorzej bo teraz moja waga wzrosła o 6 kg. Dodatkowo już od kilku miesięcy kał ma luźną konsystencję i zielonkawy kolor. Dodam, że walczę z anemią i biorę żelazo.
KOBIETA, 18 LAT 3 miesiące temu

Czekoladowy mit

Wzrost poziomu cukru we krwi utrudnia walkę z trądzikiem. Najczęściej intensyfikuje objawy. Czy jednak zjedzenie kilku kostek czekolady wpłynie negatywnie na leczenie trądziku?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć przybieranie na wadze może być kojarzone z niezdrowym stylem życia i dostarczaniem zbyt dużej ilości kalorii, to nie jest to jedyna przyczyna.

Czasem tycie związane jest z nieprawidłową pracą jelit lub zaburzeniami hormonalnymi. Warto więc byłoby wykonać podstawowe badania krwi oraz sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Ich niedobór zwalnia metabolizm, co przekłada się na nadprogramowe kilogramy.

Oprócz spowolnienia procesów metabolicznych niedoczynność tarczycy objawia się również uczuciem permanentnego zmęczenia, nadmierną sennością, zaburzeniami pamięci, oraz ciągłym uczuciem zimna. Ponadto u osób cierpiących na niedoczynność tarczycy zauważyć można spowolnioną perystaltykę jelit co prowadzi do zaparć oraz problemów z układem pokarmowym.

Proszę więc koniecznie przebadać się pod tym kątem – być może przyczyną tycia pomimo diety i ćwiczeń są właśnie hormony.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przybieranie-na-wadze-mimo-diety-i-wysilku-fizycznego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tycie-a-anemia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tycie-i-puchniecie-pomimo-diety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty