Niedoczynność tarczycy i przybranie na wadze po rozpoczęciu stosowania leków

Dzień dobry Prawdopodobnie mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy:/tsh 23,750/8.77 fT4...BRAŁAM TYLKO PREZ 3 DNI EUTYHROX 50-przytyłam w tym czasie 2 kg w diecie 1000-1500kcal dosłownie głodzę się....uprawiam sport.....przytyłam już wcześniej przed diagnozą...:/czy jest możliwość zmiany leków u endokrynologa.....po eutyhroxie po 3 dniach...czułam się źle-bolały mnie strasznie piersi.......waga rosła w zaskakującym tempie i miałam wieczne bóle głowy,wiczy głód, są leki,po których się nie tyje ?

Niestety nie zawsze podczas leczenia niedoczynności tarczycy udaje się uzyskać prawidłowe uregulowanie masy oraz dobre samopoczucie, szczególnie w okresie pierwszych kilku dni. Przeważnie osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy z tego powodu mają problemy z masa ciała, a podanie leków (w tym Euthyroxu) po przywróceniu prawidłowego poziomu hormonów pozwala również na powrót do masy ciała sprzed rozpoczęcia problemów. Dodam też, że nawet jeżeli stając na wadze w obrębie 3 dni zauważyła Pani 2 kg różnicy to jeszcze nie jest tycie, taki wzrost masy musiałby się utrzymać w okresie co najmniej dwóch tygodni ażeby traktować to jako "tycie". Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy sugerowałabym szybką wizytę u endokrynologa, który pomoże dobrać bardziej dopasowane do Pani leczenie.

Witam Panią,

Raczej nie jest możliwe aby przytyła Pani w ciągu 3dni 2kg. Waga może wahać się nawet w ciągu dnia ale jest to związane z gromadzeniem się wody metabolicznej w naszym organizmie a nie od razu tyciem. Nie mnie jednak niedoczynność tarczycy sprzyja przybieraniu na wadze ze względu na zwolnienie przemiany materii. Należy w tym przypadku zadbać o odpowiednią i zdrową dietę a NIE GŁODZIĆ SIĘ tak jak Pani wspomina!! Jadłospis powinien być dobrany indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Stosując głodówki wyniszczy Pani swój organizm a jak nawet uda się zgubić kilka kilogramów to z pewnością w ten sposób nie utrzyma Pani efektów odchudzania na długo. Proszę również udać się do endokrynologa i opisać dolegliwości, które pojawiły się przy przyjmowaniu leku. Sugeruję zmianę leczenia.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk