Jakie badania będą odpowiednie w tej sytuacji?

Dzień dobry. Mam problem z przybraniem na wadze, mimo, że stosuję różny sposób odżywiania się. Jeśli są jakieś postępy, to bardzo mizerne, które szybko można zniweczyć. Mam zdiagnozowaną celiakię, ale stosuję się do diety bezglutenowej. Chciałbym wykonać dodatkowe badania krwi (TSH zbadane, w normie), ale nie wiem które będą odpowiednie. Nadnercza? Testosteron? Bardzo proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Niestety problem, którym Pan pisze dotyka bardzo dużą część społeczeństwa i może występować zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Często zdarza się sytuacja, że pomimo stosowanej diety i racjonalnego odżywania się, a także zwiększonej aktywności fizycznej, dochodzi do zwiększania masy ciała.

Nadmierne przybieranie na wadze może być spowodowane wieloma czynnikami, a także chorobami przewlekłymi, takimi, jak: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia hormonalne, czy niewydolność nerek.

Biorąc pod uwagę, że skontrolował Pan tylko TSH, które wykluczyło wstępnie niedoczynność tarczycy, należałoby również dodatkowo zbadać poziom Ft3, Ft4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych Anty- TPO oraz Anty – Tg. Mając pełny obraz badania tarczycy, można by wtedy wykluczyć przyczynę tycia ze strony chorób tego gruczołu.

Z badań, które powinien Pan wykonać, aby móc odnaleźć przyczynę przybierania na wadze, można zdecydować się na: test obciążenia glukozą, krzywą insulinową, aby wykluczyć takie schorzenia, jak cukrzyca, czy insulinooporność. Warto by również wykonać lipidogram oraz próby wątrobowe, aby sprawdzić stan wątroby oraz, czy nie ma problemu z nadmierną ilością cholesterolu. Możliwe, że będzie konieczność wykonania badań hormonalnych, ale o tym powinien zadecydować lekarz.

Z racji odległości, trudno jest określić przyczynę takich objawów, na które Pan wskazuje, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą oraz dietetykiem. Ułożenie zbilansowanej diety dostosowanej do Pana wieku i aktywności fizycznej na pewno przyniosłoby oczekiwane efekty.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nagly-wzrost-wagi-moze-byc-objawem-choroby-zobacz-o-czym-moze-swiadczyc

https://zywienie.abczdrowie.pl/przyczyny-tycia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.