Dlaczego moka waga mocno spadła?

Witam Ostatnimi czasy zauważyłem u siebie znaczy spadek masy (ok 5-6 kilo) w krótkim odstępie czasu (max miesiąc), znajomi oraz rodzina również zauważyli ze ostatnio schudłem. Chudniecie nie jest spowodowane w żaden sposób zmiana moich nawyków żywieniowych. Kolejna taka rzeczą jest bardzo czeste zatwardzenie gdzie wczesniej praktycznie mi się to nie zdarzało ( w kale nie ma ani krwi ani żadnego śluzu). W znacznej ilości takze zaczynają mi wypadać wlosy (zostaje ich bardzio dużo na szczotce), a posiadam długie wlosy. Jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe to unikam chemicznej żywności, na codzien pije tran, wcześniej łykałem tez witaminy. Wciągu dnia nie za wiele się ruszam a w pracy raczej siedzie przy komputerze. Mam pytanie co mi dolega, czym to moze byc spowodowane i na jakie badania powinien się udać.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niestety, nie jest możliwa odpowiedź na Pańskie pytanie o przyczynę utraty wagi tylko na podstawie krótkiego opisu, bez wyników badań. Nagłe chudnięcie to objaw niepokojący, ale niespecyficzny; podobnie jak wypadanie włosów i zaparcia. Nic nie napisał Pan o swoim ogólnym samopoczuciu i innych ważnych objawach, jak m.in. osłabienie, bóle brzucha, utrata apetytu czy nudności. Czy w ostatnim czasie, przed wystąpieniem Pańskich problemów, przeszedł Pan jakąś infekcję, np. zakażenie koronawirusem albo doświadczył silnego stresu? Objawy, które Pan wymienia, mogą mieć wiele przyczyn: od niedoborów żywieniowych (np. anemia), przez stan zapalny w organizmie, zakażenie pasożytami, zaburzenia pracy układu pokarmowego (np. choroby żołądka, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia wchłaniania), problemy z tarczycą, zatrucie metalami ciężkimi i toksynami aż po cukrzycę, czy inne poważne schorzenia. Niebagatelne znaczenie może mieć też stan psychiczny – silny stres lub zaburzenia lękowo-depresyjne także mogą dawać objawy somatyczne, w tym takie, których Pan doświadcza.

Sugeruję w tej sytuacji zgłosić się przede wszystkim do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać komplet badań podstawowych, w tym: pełną morfologię, OB, badanie moczu i kału oraz oznaczyć poziom TSH i hormonów tarczycy. Od tych wyników będzie zależało dalsze postępowanie.

Nasi specjaliści odpowiedzieli już na podobne pytania, zachęcam do zapoznania się:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagla-utrata-wagi-u-35-latka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-utraty-wagi-u-18-latka

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.