Dlaczego moje libido jest najwyższe przed miesiączką?

Dlatego moje libido jest najwyższe sze na kilka dni przed miesiączką powinno być wtedy bardzo niskie lub powinnam odczuwać nawet calowity brak ochoty a tymczasem libido jest wyższe niż w dni płodne i utrzymuje się bardzo długo nawet kilka dni jest bardzo silne czasem nie do zniesienia czy to normalne? Czy ktos też tak ma? Czy to indywidualna sprawa każda kobieta ma inaczej? A może jest to obiaw napięcia przedmiesiączkowego przynajmniej u mnie tak się to objawia? czy to może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych?

Dzień dobry.

Można powiedzieć, że ewolucyjnie jest Pani "zaprogramowana" na przedłużenie gatunku, toteż - faktycznie - większa ochota na seks powinna pojawiać się w dni płodne - służyć ma on bowiem przede wszystkim (albo wyłącznie) potencjalnemu zapłodnieniu i przekazaniu swoich genów następnym pokoleniom. Warto jednak zauważyć, że oprócz ewolucyjnego programowania, jest Pani również "zaprogramowana" kulturowo, gdzie seks nie jest już tylko "narzędziem" do rozmnażania, ale czynnością, która obok ww. właściwości służyć może np. przyjemności, bliskości, intymności pomiędzy partnerami. W kulturowym kontekście jest więc całkiem logiczne, że zwiększone libido może (a właściwie powinno) pojawiać się nie w czasie owulacji, ale odwrotnie - właśnie przed menstruacją (czyli w okresie, gdy zapłodnienie jest mało prawdopodobne).

Podsumowując, można powiedzieć, że zarówno jedno jak i drugie odczuwanie libido jest naturalne i mieści się w granicach szeroko rozumianej normy określającą naszą ludzką seksualność.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
https://abovo.bialystok.pl/