Dlaczego moje żyły puchną?

Dzień dobry.Od dłuższego czasu mam problem z żyłami na rękach.Żyły wręcz puchną od napływu krwi,a dłonie i przedramiona wyglądają dosłownie jak u kulturysty.Nie mam przy tym bólu,ale uczucie rozpierania i drętwienia.Po uniesieniu rąk do góry,problem natychmiastowo znika.Dodam,że 1,5 roku temu miałam zabieg usunięcia żylaków na nodze,a po drugim porodzie zakrzepicę kończyny dolnej.Mam.34 lata

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wystające żyły na rękach i nogach nie w każdym przypadku sugerują poważną chorobę układu krwionośnego. Warto jednak wykorzystać swoje obawy i przeprowadzić badania lekarskie, które potwierdzą lub wyeliminują podejrzenie wystąpienia choroby.

Obrzęk żył jest jednym z objawów zastoju krwi żylnej w obwodowych częściach układu krwionośnego, czyli między innymi w kończynach dolnych i górnych. Nierzadko przybiera na sile w ciągu dnia i osiąga szczyt wieczorem. Częstą przyczyną wystąpienia nabrzmiałych żył jest nadciśnienie. Nadciśnienie jest chorobą cywilizacyjną i występuje u wielu osób, np. które walczą z otyłością, są narażone na stres czy cierpią z powodu schorzeń gruczołów dokrewnych. Do przyczyn należy zaliczyć również prowadzenie niezdrowego trybu życia oraz brak ruchu.

Obrzęki kończyn oraz towarzyszące im widoczne żyły mogą występować w wielu stanach chorobowych, na przykład niewydolności krążeniowej, niedoczynności tarczycy, nieprawidłowej pracy komór serca lub przyjmowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jak Pani widzi, przyczyn Pani dolegliwości może być wiele. Dlatego ważne jest przeprowadzenie badań przez lekarza. Napisała Pani, że z powodu żylaków miała przeprowadzony zabieg, dlatego w Pani przypadku rozsądnie będzie zacząć od wizyty u lekarza, który zajmuje się diagnozowaniem żylaków - flebologa.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-krazenie,

https://portal.abczdrowie.pl/kto-leczy-zylaki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.