Dlaczego na sromie mam te zmiany skórne?

Dzień dobry, od roku towarzyszy mi świąd pochwy i sromu. Mam też obfite upławy w kolorze żółtawym lub białawym (obfity do tego stopnia że muszę nosić podpaski lub grubsze wkładki, wcześniej nigdy wkładek nie stosowałam poza miesiączką). Posiewy na bakterie i grzyby wychodzą ujemne (jedynie naturalna mikroflora pochwy), testy PCR na ureaplasma, mykoplazma, rzeżączka, chlamydia i t. vaginalis negatywne. Na sromie wyskakują mi zmiany skórne - małej wielkości krostki wypełnione ropą lub małe guzki, które po czasie również uwalniają treść ropną. Byłam już u kilku różnych ginekologów, żaden nie postawił diagnozy, co najwyżej przepisywali leki na grzybicę (mimo że posiew na grzyby ujemny). Cytologia robiona rok temu, prawidłowa. Czy to możliwe że ten śluz nie jest oznaką choroby, czy mam nadal chodzić po lekarzach oczekując na cud?
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Szanowna Pani,



Objawy, które Pani opisuje – przewlekły świąd, obfite upławy oraz zmiany skórne na sromie – wskazują na przewlekły proces zapalny lub dermatologiczny, który niekoniecznie musi wynikać z infekcji ginekologicznej. Skoro wszystkie testy na infekcje bakteryjne i grzybicze wyszły ujemne, warto rozważyć inne przyczyny.



Możliwe przyczyny Pani dolegliwości:



1. Dermatozy zapalne i autoimmunologiczne



Liszaj twardzinowy – przewlekła choroba zapalna, która powoduje świąd, suchość oraz białe zmiany na sromie. Może prowadzić do powstawania drobnych nadżerek i pęknięć.



Łuszczyca narządów płciowych – przewlekła choroba skóry, w której mogą pojawiać się czerwonawe, łuszczące się plamy.



Kontaktowe zapalenie skóry (alergia, podrażnienie) – może być reakcją na detergenty, wkładki higieniczne, mydła, bieliznę syntetyczną lub prezerwatywy.



2. Bakteryjne zapalenie gruczołów Bartholina lub przedsionka pochwy



Czasami może powodować nawracające ropne krostki lub guzki.



Jeśli nie ma aktywnej infekcji bakteryjnej w pochwie, możliwe jest miejscowe zapalenie gruczołów.



3. Zaburzenia hormonalne (np. w okresie okołomenopauzalnym)



Spadek poziomu estrogenów może powodować suchość pochwy, podrażnienie i wzmożoną produkcję wydzieliny.



4. Nieinfekcyjne zapalenie pochwy (atroficzne, cytolityczne, alergiczne)



Mimo że posiewy nie wykazały infekcji, świąd i podrażnienie mogą wynikać z dysbiozy (zaburzonej równowagi flory bakteryjnej) lub nadwrażliwości.



Warto sprawdzić pH pochwy – jeśli jest zbyt kwaśne (poniżej 3,8), może to sugerować cytolityczną waginozę.





Co można zrobić dalej?



1. Konsultacja u dermatologa lub dermatologa-wenerologa



Warto zbadać zmiany skórne na sromie pod kątem liszaja, łuszczycy, zapalenia mieszków włosowych czy opryszczki narządów płciowych.



2. Kolposkopia i biopsja skóry sromu



Jeśli zmiany się utrzymują, warto pobrać wycinek do badania histopatologicznego, aby wykluczyć np. liszaja twardzinowego.



3. Dalsza diagnostyka ginekologiczna



Można rozważyć badanie poziomu estrogenów i hormonów tarczycy, ponieważ ich niedobory mogą powodować zmiany w błonach śluzowych pochwy i sromu.



Jeśli śluz jest obfity, warto oznaczyć pH pochwy i wykonać dodatkowe testy na obecność rzadkich drobnoustrojów (np. Gardnerella vaginalis, Mobiluncus).





Reasumując



Nie powinna Pani ignorować tych objawów, ale warto poszerzyć diagnostykę poza infekcje ginekologiczne. Zalecam wizytę u dermatologa-wenerologa oraz kolposkopię lub biopsję zmian skórnych, aby znaleźć rzeczywistą przyczynę.



Życzę dużo zdrowia i trafnej diagnozy.



Położna Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty