Dlaczego nastąpił nawrót nerwicy?

Witam, mam pytanie: dlaczego tak się stało, że nerwica lękowa i natręctw powróciła z dużym nasileniem? Wcześniej nie brałam leków tylko chodziłam na psychoterapię 2 lata z jedną osobą na NFZ i 2 lata prywatnie. Było bardzo dobrze, czułam, że żyję choć długo trwała poprawa nastroju. Ale znów, po półrocznym rozstaniu z terapeutą, powróciła nerwica z podwójną siłą. Do głowy przychodzą tragiczne myśli. Boję się wszystkiego noży, nożyczek itp., czuję się jak świr! Nie wiem czy to są moje myśli i kiedyś sobie coś zrobię, czy to tylko natręty i lęki… Byłam u psychiatry i stwierdził, że to są lęki z natrętami. Jezu, jak ciężko z tym żyć. Musiałam iść po leki bo nie dawałam rady :(. Biorę 2 dni leki i czuje się bardziej przygnębiona niż wcześniej, a może to dopiero początek leczenia i tak organizm reaguje? Sama już nie wiem co mam o tym myśleć - totalny mętlik w głowie…

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Zaburzenia nerwicowe powstają na podłożu zarówno czynników biologicznych, jak i psychologicznych.
Psychika ma konkretne podłoże - jest nierozerwalnie związana z mózgiem, jego procesami biochemicznymi i czynnością bioelektryczną. Zmiany czynności bioelektrycznej lub biochemicznej mózgu powodują powstanie określonych stanów psychicznych. Podobnie: psychoterapia wywołuje konkretne zmiany czynności mózgu, identyczne np. z efektami działania leków przeciwdepresyjnych, co potwierdzono badaniami neuroobrazowymi, stąd w większości zaburzeń nie można rozdzielić tych czynników i uznać, że choroba jest spowodowana przez tylko jeden rodzaj czynników. Dotyczy to nie tylko chorób i zaburzeń psychicznych. Na przykład depresja towarzyszy nawet w 80% chorób somatycznych i może pogarszać ich przebieg i rokowanie.
Dlatego też, wielu klinicystów zaleca zarówno leki, jak i psychoterapię. Leki przeciwdepresyjne, które są stosowane w leczeniu nerwic zaczynają działać po upływie ok. 3-4 tygodni, dlatego pozostaje Ci na razie uzbroić się w cierpliwość.
Nie wiem, jakie są przyczyny Twojego nawrotu objawów - najczęściej jest to nowa sytuacja stresowa. W zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych istotną rolę odgrywają czynniki biologiczne, dlatego wielu chorych wymaga leczenia farmakologicznego zarówno po to, by usunąć objawy, jak i zapobiegać ich powtórzeniu się w przyszłości.
Myślę, że warto byłoby również omówić aktualną sytuację z Twoim psychoterapeutą.
Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy u mnie może nastąpić nawrót choroby?

Cztery tygodnie temu wystąpiły u mnie pierwsze objawy półpaśćca i ślady swedzace jeszcze się utrzymują,teraz zięć mój dostał wiatrówki, czy u mnie może nastąpić nawrót choroby?
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam, niestety wokół tematu boreliozy jest wiele kontrowersji – według niektórych nawrót boreliozy nie jest możliwy, jeśli leczenie było skuteczne, zdaniem innych – pozbycie się z organizmu krętków Borrelii wcale nie jest takie łatwe, o ile w ogóle prawdopodobne. Nawet przebyta antybiotykoterapia nie gwarantuje, że w organizmie nie zostały formy przetrwalnikowe, które w przyszłości uderzą ponownie w postaci boreliozy. Innym problemem jest wykrycie choroby – jeśli po ugryzieniu przez kleszcza nie pojawi się rumień, nie zawsze leczenie podejmowane jest na czas, a w przypadku tej choroby czas odgrywa ważną rolę. W związku z tym niejednokrotnie odkleszczowa choroba z Lyme przez długi lat sieje spustoszenie w organizmie, doprowadzając do degeneracji skóry, stawów i narządów wewnętrznych oraz układu nerwowego. Wówczas, nawet jeśli wdrożone leczenie okaże się skuteczne, to uszkodzone przez chorobę narządy nie zregenerują się, a dolegliwości nie ustaną. Szczegóły dotyczące choroby z Lyme oraz jej diagnostyki i leczenia w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy. W związku z tym przy podejrzeniu choroby należy wykonać testy oraz obserwować objawy, które powodują u chorego podejrzenie nawrotu choroby. Jeśli pojawi się takie podejrzenie, wskazana jest konsultacja z neurologiem i/lub lekarzem chorób zakaźnych. Niektóre z symptomów wskazuje nasz ekspert w odpowiedzi na pytanie internautki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwy-jest-nawrot-boreliozy-po-latach. Wówczas na nowo wdraża się antybiotykoterapię. Niestety warto wiedzieć, że wyniki testów nie zawsze oddają prawdziwy obraz sytuacji, stąd wykrycie boreliozy niejednokrotnie bywa trudnym zadaniem. Szczególnie niebezpieczne mogą być powikłania po chorobie: związane są z sercem, a także mogą powodować zapalenie stawów lub prowadzić do tzw. neuroboreliozy. Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do lektury artykułu na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-boreliozie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty