Dlaczego nastąpił nawrót nerwicy?

Witam, mam pytanie: dlaczego tak się stało, że nerwica lękowa i natręctw powróciła z dużym nasileniem? Wcześniej nie brałam leków tylko chodziłam na psychoterapię 2 lata z jedną osobą na NFZ i 2 lata prywatnie. Było bardzo dobrze, czułam, że żyję choć długo trwała poprawa nastroju. Ale znów, po półrocznym rozstaniu z terapeutą, powróciła nerwica z podwójną siłą. Do głowy przychodzą tragiczne myśli. Boję się wszystkiego noży, nożyczek itp., czuję się jak świr! Nie wiem czy to są moje myśli i kiedyś sobie coś zrobię, czy to tylko natręty i lęki… Byłam u psychiatry i stwierdził, że to są lęki z natrętami. Jezu, jak ciężko z tym żyć. Musiałam iść po leki bo nie dawałam rady :(. Biorę 2 dni leki i czuje się bardziej przygnębiona niż wcześniej, a może to dopiero początek leczenia i tak organizm reaguje? Sama już nie wiem co mam o tym myśleć - totalny mętlik w głowie…

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Zaburzenia nerwicowe powstają na podłożu zarówno czynników biologicznych, jak i psychologicznych.
Psychika ma konkretne podłoże - jest nierozerwalnie związana z mózgiem, jego procesami biochemicznymi i czynnością bioelektryczną. Zmiany czynności bioelektrycznej lub biochemicznej mózgu powodują powstanie określonych stanów psychicznych. Podobnie: psychoterapia wywołuje konkretne zmiany czynności mózgu, identyczne np. z efektami działania leków przeciwdepresyjnych, co potwierdzono badaniami neuroobrazowymi, stąd w większości zaburzeń nie można rozdzielić tych czynników i uznać, że choroba jest spowodowana przez tylko jeden rodzaj czynników. Dotyczy to nie tylko chorób i zaburzeń psychicznych. Na przykład depresja towarzyszy nawet w 80% chorób somatycznych i może pogarszać ich przebieg i rokowanie.
Dlatego też, wielu klinicystów zaleca zarówno leki, jak i psychoterapię. Leki przeciwdepresyjne, które są stosowane w leczeniu nerwic zaczynają działać po upływie ok. 3-4 tygodni, dlatego pozostaje Ci na razie uzbroić się w cierpliwość.
Nie wiem, jakie są przyczyny Twojego nawrotu objawów - najczęściej jest to nowa sytuacja stresowa. W zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych istotną rolę odgrywają czynniki biologiczne, dlatego wielu chorych wymaga leczenia farmakologicznego zarówno po to, by usunąć objawy, jak i zapobiegać ich powtórzeniu się w przyszłości.
Myślę, że warto byłoby również omówić aktualną sytuację z Twoim psychoterapeutą.
Serdecznie pozdrawiam