Jak pokonać nerwicę?

Mam nerwicę już od 3 miesięcy, zażywałam leki przepisane prze neurologa, ale nie pomogły za wiele. Moje objawy to zawroty głowy, gula w gardle i szybkie bicie serca, a w oddechu czuję jakiś prąd. Obecnie zażywam jeden lek, który pomógł mi jedynie pozbyć się zawrotów głowy, wiem że nie można jeść ich za długo, wiec nie wiem co mam zrobić jeśli odstawię lek - czy zawroty głowy znów do mnie powrócą? Jak mam leczyć się dalej? Czy są jakieś leki, które nie uzależniają i leczą?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Witam!
Najczęstszą przyczyną nerwicy są wewnętrzne trudności i nierozwiązane psychiczne konflikty. Dlatego też podstawową formą leczenia tego rodzaju zaburzeń jest psychoterapia. Leki są skuteczne w zmniejszaniu lęku i fizycznych dolegliwości, jednak nie rozwiązują przyczyny problemu.
Psychoterapia nie ma skutków ubocznych, jak leki i może Pan z niej korzystać tak długo, jak będzie to konieczne. Warto spróbować tej formy leczenia. Jeśli jednak zdecyduje się Pan zrezygnować z leczenia farmakologicznego, należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Psychoterapia może pozwolić Panu pokonać lęk i zmniejszyć lub trwale wyeliminować dolegliwości fizyczne.
Lęk wpływa na pojawianie się dolegliwości ze strony organizmu. Dlatego praca nad zmniejszeniem lęku i rozwiązaniem problemów w trakcie psychoterapii pozwoli również na poprawę ogólnego samopoczucia.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pokonać nerwicę lękową?

Witam, Chciałbym opisać moją historię nerwicy, która zaczęła się 2, 5 miesiąca temu. Od niedawna otworzyłem własny biznes. Na początku spotkały mnie same problemy finansowe i do tego kilka innych przykrych doświadczeń. Kierując samochodem doznałem pierwszego ataku - zaczęły mi się trząść ręce, nogi i miałem ciśnienie 160/130 oraz uczucie, że zaraz zasłabnę, a do tego czułem mrowienie z tyłu głowy. Od tej chwili moje życie bardzo się zmieniło ;(. Zrobiłem sobie szereg badań, mianowicie EKG, EEG głowy, krew, mocz i każde badania wyszły w normie, po czym zdecydowałem się na wizyty u psychologa. Po sześciu spotkaniach pani psycholog stwierdziła, że już jest wszystko dobrze tylko teraz powinienem trochę popracować nad sobą i wszystko wróci do normy. Od początku leczenia towarzyszył mi lęk, że zasłabnę i nikt mnie nie uratuje. Nawet wyjście poza dom sprawiało mi duże trudności. Jednak skusiłem się jeszcze na wizytę u neurologa. Po przedstawieniu całej sytuacji pani neurolog przepisała mi dwa leki, które biorę od 3 tygodni, po których zaczęły mi się nasilać lęki. Nie wiem już co mam robić. Pomocy! Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Witam!
Warto, żeby skorzystał Pan raz jeszcze z pomocy psychiatry i psychologa. Lekarz psychiatra może dopasować Panu leki tak, by nie nasilały problemu. Może Pan skorzystać z pomocy innego psychologa, niż ten u którego był Pan do tej pory.
Inna osoba może mieć także inny pogląd na Pana sytuację psychiczną. Warto wszystkie trudności i nasilające się objawy zgłaszać opiekującym się Panem specjalistą. Więcej informacji z Pana strony to także możliwość lepszego dopasowania sposobów leczenia do Pana potrzeb.
Pozdrawiam

0

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pokonać nerwicę i paranoję?

Witam Od dłuższego czasu męczę się z nerwica neurasteniczna, już sam nie wiem jak dlugo. Nasiliło mi się to po tym jak dziewczyna że mną skończyła.. Bardzo to przeżyłem, chodziłem do psychologa, zająłem się sportem żeby jakoś odciagnac myśli od tego cierpienia. Po jakimś czasie wróciliśmy do siebie. Ja jestem wciąż chory, terapia przestała cokolwiek dawać zmieniłem psychologa i nic. Ciągle towarzyszy mi lęk że znów ją stracę.. Przy każdej kłótni wybucham nerwowo czasem wpadam w coś rodzaju paranoji.. Ciągle uważam że to moja wina ze nie mogę się wziąść za siebie.. Dziewczyna bardzo cierpi z tego powodu i mam wrażenie że nie akceptuje mojej choroby, kocha mnie ale nerwica zniechęca ja do mnie.. Chcę stworzyć dobry związek, chce żeby była Szczęśliwa lecz ciągle wszystko psuje przez te nerwy Będę wdzięczny za rady, pomoc Nie chce tego znów zepsuć.. Pozdrawiam XYZ
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty