Psychoterapia w epizodzie depresji i męczące sny

Od 3 miesięcy chodzę na psychoterapię. Zdiagnozowano u mnie epizod depresji. Nie biorę lekarstw, gdyż chciałam spróbować zwalczyć najpierw przyczyny, a nie jedynie objawy. Niestety nie odczuwam pozytywnych skutków terapii. Chciałabym zapytać czy to jeszcze zbyt krótki czas, by poradzić z tym sobie samej, bez farmakologii? Ponadto mam dość duży problem z dziwnymi snami, które dręczą mnie każdej nocy. Nie są to koszmary, lecz dziwne, męczące sny. Czy mogę jakoś sobie pomóc, żeby się nie pojawiały?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Główne założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jakie są najważniejsze założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Depresja ma również podłoże biologiczne, dlatego w epizodzie tzw. depresji dużej zaleca się leczenie łączone, czyli farmakoterapię z psychoterapią. Lęk przed środkami antydepresyjnymi wynika przede wszystkim z niewiedzy, choć w rzeczywistości nie ma się czego obawiać. Nowoczesne środki przeciwdepresyjne nie uzależniają, nie "niszczą" organizmu i nie zmieniają osobowości. Wręcz przeciwnie - ich zadaniem jest wyrównywać to, co zaburzone (m.in. poziom neurotransmiterów w mózgu). Mózg i umysł to jedność - tak jak myśl wpływa na obraz chemiczny mózgu, tak poziom neurotransmiterów wpływa na jakość naszych myśli i odczuć. W depresji klinicznej mamy do czynienia z brakiem równowagi chemicznej w mózgu, która wpływa na cały organizm. Leki mają to ustabilizować. Leki oczywiście nie rozwiążą problemów osobowościowych, stąd konieczność równoczesnego leczenia psychoterapeutycznego.

0

Witam serdecznie, proponuję porozmawiać na temat swoich wątpliwości z prowadzącym Pani leczenie psychoterapeutą.
Może Pani również skonsultować się z lekarzem psychiatrą, jeżeli Pani stan będzie tego wymagał lekarz włączy również farmakoterapię.
Farmakoterapia w wielu przypadkach jest niezbędnym czynnikiem wspierającym psychoterapię.
Tematykę snów oraz wszelkich Pani wątpliwości proponuję wnoisć na sesję psychoterapii i omawiać je.
pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty