Przerażające sny, niechęć do wykonywania czynności - czy to może być depresja?

Mam 28 l., jestem kobietą, mam ciekawą pracę, udane życie osobiste i ogólnie mówiąc wszystko powinno być w porzadku, a jednak…

Coraz częściej zdarza się, że jestem ciągle zmęczona, nic mi się nie chce, czuję ociężałość w całym ciele, a w pracy wcale się nie przemęczam. Taki stan zwykle pojawia się w okresie jesienno-zimowym i trwa nie parę dni, tylko parę miesięcy. Oprócz tego śnią mi się często dziwne i odrażające sny, gdy, np. ktoś kogoś zabija, a ja to obserwuję z boku i wszystko widać bardzo dokładnie - po takich snach czuję dziwny lęk w sobie. Ogólnie czuję się tak, jakby w moim ciele mieszkał ktoś inny, dziwny stan. Kiedyś cierpiałam na bezsenność - teraz można powiedzieć, że śpię spokojnie, ale po takich snach jestem zmęczona. Nie oglądam żadnych horrorów, bo wtedy w ogóle nie wyszłabym z domu.

Myślę, że to może być depresja, ponieważ na niczym mi nie zależy, nie chce mi się wstawać do pracy, gotować, dosłownie nic... Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane przez Panią objawy: apatia, zmniejszenie zdolności do odczuwania satysfakcji i przyjemności, spowolnienie, uczucie wyczerpania oraz zaburzenia snu mogą wskazywać na depresję. Pewna cykliczność, powtarzalność może wskazywać na depresję sezonową. Zaburzenia snu mogą powodować gorsze samopoczucie w ciągu dnia, w ten sposób problemy mogą narastać na zasadzie "błędnego koła".

W tej sytuacji polecam Pani konsultację u lekarza psychiatry, który może zaproponować takie leki przeciwdepresyjne, które ułatwiają zasypianie i pogłębiają sen. Objawy wymagają diagnostyki różnicowej - zdarza się np. że objawy depresji wynikają np. z zaburzeń funkcji tarczycy.

http://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-a-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/co-laczy-bezsennosc-z-depresja

Z pozdrowieniami