Często budzę się w nocy. Jaka może być tego przyczyna?

Od pewnego czasu (kilka miesięcy) mam spory problem ze snem. Otóż w ciągu nocy często się wybudzam. Trwa to dosłownie kilka-kilkanaście sekund, po czym ponownie zasypiam, jest to jednak bardzo męczące. Po tym jak problemy się nasiliły, postanowiłem przyjrzeć się problemowi i doszedłem do wniosku, że wybudzam się po każdym śnie, jaki mi się przyśni w nocy. Im snów jest więcej, tym więcej wybudzeń. Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu przebudzeń na jedną noc. Im jest ich więcej, tym większe mam problemy ze wstaniem (nawet przy śnie 8-godzinnym) i większe zmęczenie w ciągu dnia (ogólnie rankiem ciężko jest mi podnieść się z łóżka). Co może być tego przyczyną? Jak się tego pozbyć?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować u Pana fragmentację snu. Najczęstszą przyczyną bezsenności jest stres i nieprawidłowe nawyki zwiazane z zasypianiem, natomiast jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłych problemów ze snem jest depresja. Bezsenność może być jedynym lub dominującym objawem depresji, jest to tzw. depresja maskowana. Opisywane zmęczenie, uczucie wyczerpania to typowe konsekwencje bezsenności, choć pogorszenie nastroju w godzinach porannych może mieć związek z depresją.

Proponowałabym Panu skorzystać z zasad tzw. higieny snu oraz konsultacji psychiatrycznej. Część leków przeciwdepresyjnych ułatwia zasypianie, pogłębia sen oraz zmniejsza liczbę wybudzeń.

http://portal.abczdrowie.pl/co-laczy-bezsennosc-z-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/kilka-informacji-na-temat-bezsennosci
http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu

Z pozdrowieniami