Jakimi lekami leczyć krótki, rwany i płytki sen, by się nie uzależnić?

Jestem nauczycielem i trenerem, pracuję bardzo długo i codziennie w szkole i na boisku, jestem bardzo nerwowy. Zasypiam bardzo dobrze, lecz mój sen jest krótki i płytki, często się budzę. Mój lekarz rodzinny polecił mi leki przedłużające sen właściwy (wypoczynkowy) z grupy niebenzodiazepinowych leków nasennych nowej generacji. Biorę codziennie po pół tabletki, obawiam się, że te leki psychotropowe mogą spowodować w efekcie pogorszenie mojego stanu i całkowite podporządkowanie się lekom (uzależnienie). Chciałbym wrócić do normalności, choć wiem, że to choroba psychiczna i wiele zależy od pracy nad sobą. Niestety to najtrudniejsze zadanie w tak galopującym świecie. Proszę o radę. Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Stosowane przez Pana obecnie leki nasenne faktycznie mają pewien potencjał uzależniający i są stosowane w krótkotrwałym leczeniu bezsenności, nie dłużej jednak niż ok. 4 tygodnie. Leki te mają znaczenie głównie doraźne. Ponadto, ze względu na ich właściwości farmakokinetyczne działają krótko (przez ok. 2-3 godziny), są więc stosowane głównie w celu ułatwiania zasypiania, mogą nie wywierać korzystnego działania, gdy dochodzi do wielokrotnych przebudzeń w ciągu nocy.

W tej sytuacji polecałabym przede wszystkim ustalenie przyczyny bezsenności. Jej częstą przyczyną są nieprawidłowe nawyki związane ze snem, dlatego na początku terapii stosuje sie przede wszystkim techniki behawioralne (np. redukcja czasu snu, kontrola bodźców). Może Pan przeczytać na ten temat np. w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/bezsennosc-jakie-moga-byc-przyczyny
http://portal.abczdrowie.pl/metody-leczenia-bezsennosci

W leczeniu przewlekłej bezsenności, która może być objawem depresji zaleca się część leków przeciwdepresyjnych o dodatkowym działaniu nasennym. Ułatwiają zasypianie i pogłębiają one sen. Do takich preparatów należy np. mianseryna, mirtazapina, trazodon.

Polecam Panu wizytę u specjalisty psychiatry w celu diagnozy problemu i adekwatnego leczenia.

Z pozdrowieniami