Problem ze stabilnym snem - bardzo często się budzę, jaka może być przyczyna?

Witam serdecznie. Od kilku lat mam problemy ze snem. Kiedyś polegały one na długim męczeniu się z zaśnięciem w ciągu nocy. Od kilku miesięcy natomiast mam tak, że w ciągu nocy bardzo często się budzę i po paru sekundach zasypiam. Zwykle czas krótkich przebudzeń następuje między godziną 2 a 7 rano. Często zdarza się, że budzę się nawet do kilkunastu razy podczas jednej doby. Staram się zdrowo odżywiać i nie jeść zbyt późno kolacji. W ciągu dnia mam styczność ze stresującymi sytuacjami, lecz pod koniec dnia staram się zawsze zrelaksować i wyciszyć.

Problem z moimi zaburzeniami ciągnie się już od przeszło 5 lat. Sen zawsze był dla mnie bardzo ważnym aspektem życia i wiele o tym czytałem. Wielu ludzi wypowiada się, że kuracja medyczna jest albo nieskuteczna, albo prowadzi do uzależnień, czego wolałbym uniknąć. Czy takie zaburzenia mogą wskazywać na depresję? Jakie są inne objawy depresji? Z tego co się orientuję, to depresję niestety leczy się przede wszystkim za pomocą leków. Proszę o poradę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bezsenności. Faktycznie uważa się, że jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłej bezsenności jest depresja. Bezsenność może być jedynym lub dominującym objawem depresji - jest to tzw. depresja maskowana.

Inne objawy depresji poza bezsennością to: obniżony nastrój, płaczliwość, apatia, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia koncentracji, zmniejszony lub - rzadziej - nadmierny apetyt, myśli samobójcze.

Leki przeciwdepresyjne są czasem stosowane w leczeniu uporczywej bezsenności - wykorzystuje się te preparaty, które pogłębiają sen i ułatwiają zasypianie. Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają.

O związku między depresją a bezsennością możesz przeczytać na łamach naszego serwisu:
http://portal.abczdrowie.pl/co-laczy-bezsennosc-z-depresja

Z pozdrowieniami