Dlaczego nie chcę seksu po porodzie?

Jestem mamą 3 miesięcznej córeczki. Od połowy ciąży aż do teraz nie mam ochoty na sex ;( !!!! Próbowaliśmy już parę razy, ale za każdym razem mnie bolało. Poza tym mam suchą pochwę i używamy maści nawilżającej ale i tak to nie pomaga ;( ! Nie mam też żadnej przyjemności. Sex może dla mnie nie istnieć!!! Jestem przemęczona, czuję się nieatrakcyjnie i te 6kg nadwagi po ciąży ;( !!! Gdy już doszło do zbliżenia to trwało to bardzo szybko bo córeczka się wybudzała :/ ... Karmię piersią. Co może być powodem i jak długo to się jeszcze utrzyma???

Witam serdecznie. Bardzo wiele młodych mam doświadcza trudności związanych ze sferą seksualną. Najczęściej jest to brak zainteresowania współżyciem i bolesność okolic pochwy podczas stosunku.
W czasie karmienia piersią wydłuża się okres niskiego poziomu estrogenów i wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie kobiety. Prolaktyna jest obecna w dużych ilościach w pierwszych miesiącach po porodzie i pierwszych miesiącach laktacji - jest to hormon związany z produkcją pokarmu przez gruczoły piersiowe. Niestety wiąże się również z obniżeniem zainteresowania seksem. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ ewolucja ukształtowała kobiety tak, by po porodzie poświęcały czas i energię głównie na opiekę nad maleństwem. Istotne jest, żeby partner był świadomy, że inna niż dotąd wilgotność pochwy nie jest związana z emocjami partnerki w stosunku do niego, a powodowana jest fizjologią połogu i okresu po porodzie.
Istotne są również czynniki psychologiczne, o których Pani mówi - poczucie braku atrakcyjności, niemożność zrelaksowania się, przemęczenie. Bardzo wiele mam boryka się z takimi trudnościami. Zazwyczaj mijają one same, gdy poziom hormonów się ustabilizuje, a sytuacja rodzinna przestaje być źródłem stresu. Pozdrawiam!

http://www.slomka.org/