Dlaczego nie mam apetytu od dłuższego czasu?

Witam, od roku zmagam się z różnymi problemami żołądka, ciągłe odbijanie zarówno po posiłku jak i naczczo, to chyba najbardziej dokuczający objaw, bardzo częsty brak apetytu, kiedyś kochalam jedzenie a teraz coś takiego, mdłości, czasem pieczenie w żołądku, czasami kiedy napije się wody ale powietrze sie nie odbije to woda która miała trafić do zoladka po prostu się zwraca, zapewne za długo z tym zwlekam ale boje się co może mi być, jakie badania powinnam wykonać lub czy jest to objaw konkretnej choroby

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na podstawie samego opisu trudno ustalić ostateczne rozpoznanie Pani choroby. Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na podrażnienie żołądka, prawdopodobnie skutkujące zapaleniem błony śluzowej części żołądka. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest infekcja Helicobacter pylori. Bakteria Helicobacter pylori kolonizuje powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej żołądka. Bakteria ta jest tak niebezpieczna, ponieważ produkuje ona toksyny, które skutecznie niszczą błonę śluzową żołądka, w wyniku czego powstają wrzody w żołądku i dwunastnicy. Konieczna w takim wypadku jest eradykacja (leczenie wrzodów) zakażenia oraz działanie na rzecz przywrócenia prawidłowej pracy żołądka. Na wstępie należy się udać do lekarza rodzinnego, który powinien wypisać skierowanie do gastrologa w celu konsultacji lub podjęcia dalszej diagnostyki, gastroskopię oraz na badanie IgG polegającym na oznaczeniu przeciwciał w kierunku H. pylori. Badanie jest użyteczne w diagnozowaniu pierwotnego zakażenia, to znaczy osób nie leczonych z powodu Helicobacter pylori. Pamiętać należy, iż bez odpowiednich badań na podstawie samego opisu potencjalnej choroby nie można jednoznacznie nic potwierdzić ani wykluczyć. Niezbędna jest więc wizyta u lekarza, zwłaszcza, że wiele chorób nieleczonych prowadzi do powikłań zdrowotnych. Warto pamiętać, iż każda wcześnie wykryta choroba daje bardzo dobre rokowania w leczeniu i powrotu do pełni zdrowia.

Zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy dużo zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/test-ureazowy-diagnostyka-helicobacter-pylori-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/helicobacter-pylori-iga-i-igg

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.