Dlaczego nie mam okresu od 7 miesięcy?

Mam 17 lat i jestem dziewczyną. Zdarzały mi się już podobne sytuacje, gdyż nie miałam okresu od 3 do 4 miesięcy. Teraz strasznie się obawiam, bo nie wiem co mi dolega. Jestem osłabiona, nie mam na nic ochoty. Rzeczy, które sprawiały mi radość już mnie tak nie cieszą. Zapisałam się już do ginekologa, ale tak strasznie się boję. Nie wiem już co mam robić. Należy także dodać, że w ostatnim czasie przytyłam, ale nie znowu tak dużo, żeby zatrzymała mi się miesiączka. Badania na TSH miałam robione - są w normie. Jakie mogą być jeszcze przyczyny braku miesiączki? Z góry dziękuję za odpowiedź. Karolina

Witam,

w ciągu kilku pierwszych lat po wystąpieniu pierwszej miesiączki,ługość cykli menstruacyjnych może być różna. Tak długie odstępy między kolejnymi krwawieniami jak w Twoim przypadku nie powinny się jednak zdarzać, ponadto w Twoim wieku długość cykli ulega zazwyczaj normalizacji i uregulowaniu. TSH jest tylko jednym z hormonów wpływających na funkcjonowanie układu rozrodczego Poza nim jeszcze wiele hormonów ma znaczenie i nie zawsze istotne jest stężenie bezwzględne lecz czasem ważniejsze okazują się ich wzajemne proporcje.

Bardzo dobrze, że zapisałaś się do ginekologa. Zrozumiałe jest, iż jesteś zaniepokojona, jednak adekwatna diagnostyka, której celem jest wykrycie problemu i jego leczenie, jest możliwa u tego właśnie specjalisty.

Pozdrawiam