Dlaczego nie widać pęcherzyka płodowego w jamie macicy w 5 tygodniu ciąży?

Dobry wieczór! Ostatnia miesiączka 6.09.2011, brak miesiączki od 8 dni (cykl mam co 30 dni), dwa testy ciążowe pozytywne, poszłam w środę (12.10.2011) na wizytę do ginekologa, jeszcze nic nie mógł potwierdzić, mało było widać. Skierował mnie na badanie krwi betaHCG. Byłam wczoraj oddać krew, dziś odebrałam wynik i wyszło 259,46. Dzisiaj byłam ponownie u ginekologa i dalej na usg nic nie widział, kazał mi powtórzyć badanie betaHCG i dziś już wynosi 345,78. Znam datę zapłodnienia - to na pewno 17.09.2011. Co powinnam myśleć? Bardzo się denerwuję, już raz poroniłam.

Witam serdecznie!

Wg daty ostatniej miesiączki jest Pani w 5 tygodniu ciąży. Jest to czas, w którym pęcherzyk powinien być już widoczny w jamie macicy. Jego brak może świadczyć o:
- wydłużeniu ostatniego cyklu, a tym samym późniejszej owulacji i młodszej ciąży (to Pani wyklucza),
- poronieniu (brak krwawienia w wywiadzie),
- ciąży ektopowej.

Przyznam, że niezrozumiałe jest dla mnie wykonanie dwóch oznaczeń betaHCG w przeciągu doby. Do oceny prawidłowego przyrostu stężenia hormonu zaleca się pobranie dwóch próbek krwi w odstępie 48 godzin, względnie 72h.Test można uznać zatem za niecałkowicie miarodajny, choć trzeba tu przyznać, że widać tendencję wzrostową. Na jej podstawie właściwie poronienie możemy wykluczyć. Pozostaje zatem podejrzenie ciąży ektopowej, w której stężenia hormonów są niższe w porównaniu do ciąży rozwijających się prawidłowo, w jamie macicy.

W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa, który przeprowadzi pełne badanie USG. Konieczne jest nie tylko dokładne obejrzenie jamy macicy (być może uda się uwidocznić pęcherzyk we właściwym miejscu), ale także jajowodów i innych struktur, w których może zagnieździć się zygota.

Pozdrawiam