Dlaczego OB jest tak wysokie, pomimo że pozostałe wyniki z krwi są w normie?

Mam 43 lata, bolą mnie praktycznie wszystkie stawy, miewam też bóle kości. Bardzo dokucza mi ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (również biodra), bóle w okolicach serca i bardzo częste bóle głowy. Bolą mnie narządy wewnętrzne. Wynik reumatoidalny jest (-). Często budzi mnie bezdech, zwłaszcza kiedy zdrzemnę się po południu. Niby wszystko gra a ja czuję się źle. Trochę zaniepokoił mnie wynik OB (60). Ciężko pracuję, lekarza odwiedzam dość rzadko - czy mam powody do niepokoju o mój stan zdrowia?

Redakcja abcZdrowie

Nieprawidłowy wynik OB jest bardzo niespecyficzny i coraz rzadziej wykonuje się to badanie. Skoro cierpi Pani na tak dokuczliwe bóle kostno-stawowe warto pogłębić diagnostykę tych dolegliwości. Podwyższony OB warto zweryfikować za pomocą badania morfologii z rozmazem i CRP.