Dlaczego od pewnego czasu masowo wypadają mi włosy?

Ostatnio zauważyłam że masowo wypadają mi włosy w miejscach intymnych. I nie mówię o 5 wloskach, a wrecz masowo i nawet nie musze nic specjalnie ciągnąć, po prostu zbieram wszystko z bielizny. Postanowiłam małym grzebykiem przeczesać tamte okolice w poszukiwaniu czegoś takiego jak infekcje czy podrażnienia. Jedyne co znalazlam to ponad setke włosków na grzebieniu. To nie jest normalne, tyle mi w ostatnim tygodniu wypadło że już mam łyse placki. Martwie się bo jestem za granicą w pracy.

Dzień dobry,

Powinna udać się Pani do endokrynologa - konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych. Przyczyny mogą być różne - pierwotny lub wtórny niedobór estrogenów związany z niedoczynnością pierwotna jajników lub przysadki. Zaburzenia funkcji podwzgórza, które "zawiaduje" niższymi piętrami - czyli przysadką i endokrynnymi gruczołami obwodowymi. Niekiedy włosy łonowe wypadają w nadczynności tarczycy, ale nie jest to typowy objawy. Czasem łysienie plackowate przebiega z utratą włosów na wzgórku łonowym. Przyczyn może być wiele, dlatego, aby je dokładnie ustalić konieczna jest wizyta u endokrynologa, który dokładnie Panią zbada, zbierze wywiad chorobowy , zaleci odpowiednie wyniki badań, co pozwoli ustalić przyczynę i rozpocząć leczenie. Nie napisała Pani, czy włosy wypadają również w innych okolicach - np. pod pachami, choć to trudno ocenić, z powodu depilacji. Proszę przed wizytą na wszelki wypadek wykonać oznaczenia morfologii, FSH, estradiolu, testosteronu całkowitego. SHBG, kortyzolu, TSH, FT4 oraz CRP. To taka "podstawówka", ale jest duża szansa,, że wystarczą te badania, aby ustalić przyczynę. W Pani przypadku najczęściej sprawdzenia wymagają: przysadka, jajniki i nadnercza.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych

Witam. Przede wszystkim zalecam wykonanie pełnej morfologii krwi oraz ocenę funkcji tarczycy. Wypadanie włosów często wiąże się z anemią lub niedoczynnością tarczycy, Poza tym warto stosować zdrową, bogatą dietę oraz kosmetyki wzmacniające do włosów z tendencją do wypadania. Warto udać się na konsultację do endokrynologa, trychologa ,dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Najczęstszym zabiegiem przy wypadaniu włosów jest zastosowanie mezoterapii igłowej skóry głowy w serii.