Dlaczego odczuwam stały ucisk na klatce piersiowej?

Witam. Jestem na wymianie studenckiej w Chorwacji i mam ograniczoną możliwość kontaktu z lekarzem. W wynajmowanym mieszkaniu właściciel usunął grzyba na ścianie przy użyciu chemicznego preparatu. Jednodniowa wentylacja pomieszczenia nie pomogła i w nocy spowodowało to u mnie stały ucisk na klatce piersiowej, której lekarstwo Symbicort nie uśmierzyło. Dodam, że ok. 10 lat temu stwierdzono u mnie astmę, ale od tego czasu czułem się prawie całkowicie zdrowy aż do wczoraj. Poszedłem do lekarza rodzinnego (w Chorwacji) i przypisał mi symbicort (2x dziennie 160ug) i bilastynę rano i ventolin w nagłych przypadkach. Mija drugi dzień, a ucisk (też drapanie po bokach płuc) w klatce piersiowej utrzymuje się cały czas, mimo że zapachu substancji do usuwania grzyba już prawie nie czuć. Jak ważny jest problem ekspozycji na alergen? Czy powinienem się przeprowadzić do hostelu na kilka dni, wyprowadzić całkowicie z mieszkania (co jest bardzo problematyczne), czy się nie przejmować tym problemem?

Lek. Katarzyna Szymczak

Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, wskazana ponowna kontrola u lekarza i zmiana miejsca zamieszkania, do tego czasu sugeruję ograniczyć przebywanie w tym mieszkaniu.