Dlaczego po cesarce ma ten ból pochwy podczas stosunku?

Witam. Jestem 12 tygodni po cesarskim cięciu. Od 24tc miałam założony pessar z powodu szybko skracającej się szyjki macicy. Dziś Zaczęliśmy współżyć. Ból podczas stosunku i wrażenie jakby było mniej miejsca niż zwykle. Czy to normalne? Może jest to spowodowane założonym pessarem? Miałam dwie kontrole u lekarza ginekologa i wszystko jest prawidłowo. Bardzo proszę o opinie

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pierwszy seks po porodzie bywa to temat, któremu dobrze byłoby poświęcić dużo czułej uwagi i cierpliwości. Aby współżycie świeżo upieczonej mamie dawało radość i przyjemność, warto, żeby zaistniały odpowiednie warunki fizycznie, jak i psychicznie. Czasami zdarza się, że kilka pierwszych stosunków po porodzie może wiązać się z dyskomfortem, ale w zdecydowanej większości przypadków taka sytuacja nie jest groźna, a obawy są niepotrzebne. Źródeł bólu w Pani przypadku może być kilka: nieodpowiednie nawilżenie pochwy, infekcja intymna, zbyt mocne uderzenia w organy wewnętrzne.

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku

https://portal.abczdrowie.pl/seks-po-porodzie

Warto wziąć pod uwagę, że z powodu gwałtownego spadku poziomu estrogenów i progesteronu po porodzie, ścianki pochwy są skąpo nawilżone, a często niemal suche i to może być przyczyną dolegliwości, tak jak i fakt, że niski poziom estrogenów zmniejsza elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy. W takiej sytuacji pomocne może okazać się zastosowanie środków nawilżających pochwę. Szczegóły w artykule poniżej.

https://portal.abczdrowie.pl/srodki-nawilzajace-pochwe

W opisanym przez Panią przypadku bardzo pomocna może okazać się także rozmowa z partnerem, bliskość psychiczna i wsparcie z jego strony mogą się przyczynić do polepszenia samopoczucia podczas współżycia.

Natomiast w razie, gdy dolegliwości nie ustąpią, należy zwrócić się do lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.