Jak leczyć ból podczas stosunku?

Dzień dobry mam 21 lat I mam pytanie odnośnie mojego współżycia. Zawsze miałam lęk przed pierwszym seksem że bedzie mnie bolało dlatego ze swoim partnerem uprawiałam seks oralny ale od jakiegoś roku lub półtora zaczeliśmy uprawiać seks I był problem z wejściem w pochwe ale po kilku próbach I za pomocą lubrykanta udało sie mimo dużego bólu .Zwracam sie z prosbą jak moge zaradzić na ból podczas stosunku nie moge też osiagnąc orgazmu pochwowego I nie mam satysfakcji z seksu nigdy go nie miałam tylko ten łechtaczkowy orgazm za pomocą masturbacji. Jest to bardzo uciążliwe byłam również u ginekolog która stwierdziła że nie ma problemu z wejsciem do pochwy ale jest możliwość zabiegu nacięcia. Prosze o porade

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli ginekolog po zbadaniu Pani nie zauważył żadnych nieprawidłowości, to wady anatomiczne jako przyczynę bólu podczas stosunku należy wykluczyć.

Na dyspareunię, a więc bolesne stosunki, wpływają jednak także inne czynniki – zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Wśród tych drugich wyróżnić można: nieprzyjemne wspomnienia związane z inicjacją seksualną, doświadczenia urazowe, sytuacje stresowe, zaburzenia nastroju oraz obniżone poczucie własnej wartości.

Wspomina Pani o lęku przed pierwszym razem, co również może mieć znaczenie. Zachęcamy więc Panią do wizyty u seksuologa, który zajmuje się leczeniem bolesnego współżycia od strony psychologicznej.

Temat ten został szerzej opisany w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.