Dlaczego tak mocno odczuwam nadwrażliwość okolic intymnych?

Witam! Mój problem dotyczy sprawy intymnej i w dużym stopniu krępującej dla mnie. Nie jestem pewna czy uda mi się dobrze wytłumaczyć w czym rzecz, jednak liczę na pomoc i wskazówki. Zauważyłam u siebie silną wrażliwość okolic intymnych (wejście do pochwy zwłaszcza), martwi mnie to ponieważ ta wrażliwość wręcz sprawia mi ból. Mam 21 lat i współżyłam już z mężczyzną. Nawet wtedy odczuwałam nieprzyjemny ból związany z wprowadzeniem członka do pochwy, jednak to nieprzyjemne odczucie później przeradzało się w uczucie "kłucia w podbrzuszu". Dyskomfort odczuwam także przy aplikowaniu np. tabletek dopochwowych. W związku z tym wszystkim odczuwam także niechęć związaną z współżyciem obawiając się bólu. Mogłabym jeszcze dodać, że przy ostatniej wizycie kontrolnej u ginekologa lekarz sam zauważył, że jestem bardzo wrażliwa. Czy można coś z tym zrobić? Czy powinnam udać się z tym do ginekologa? Jaka może być tego przyczyna? Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania i wskazówki dotyczące rozwiązania problemu. ~chomiczek

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Ból podczas stosunku najczęściej jest związany ze stanem zapalnym o podłożu infekcyjnym pochwy, a także zmianami organicznymi. Być może nadwrażliwość okolic intymnych może mieć podobną przyczynę. Aby wykluczyć opisane przyczyny konieczne jest dokładne badanie ginekologiczne. Po rozpoznaniu przyczyny będzie możliwe wdrożenie ewentualnego leczenia.
Jeśli nie zostanie stwierdzona ewidentna przyczyna wówczas należy się zastanowić nad odpowiednią pielęgnacją okolic intymnych, ze szczególnym uwzględnieniem preparatów łagodzących.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl