Dlaczego w dalszym ciągu nie pojawił się u mnie okres?

Więc tak, ostatni raz spałam ze swoim partnerem ponad 6 tygodni temu. Stosunek odbył się w prezerwatywie i ogólnie wszystko było w porządku. 5 dni później dostałam planowo okresu, który był dokładnie taki jak zawsze (obfity, dość bolesny i trwał 6 dni). Około dwa tygodnie później (21 dzień cyklu) miałam plamienie, które już kiedyś pare razy wystąpiło u mnie przy owulacji. Tylko, że owulacje powinnam mieć 14 dnia cyklu, a plamienie było tydzień później. Teraz jest 36 dzień cyklu, a okresu dalej nie ma, co prawda od około 2 dni zaczynam dostrzegać objawy zbliżającego się okresu, tj. trądzik, bolące piersi i czasem bóle w podbrzuszu, ale zaczyna mnie to niepokoić. Okres mam co prawda nieregularny, czasem potrafi przyjść 26 dnia cyklu, a czasem nawet 32, ale nigdy nie spóźniał się aż tak bardzo. Czy to możliwe, aby przesunął się aż o tydzień, tak samo jak owulacja? Czy co byłoby dla mnie tragedią, możliwe abym była w ciąży, mimo zabezpieczenia przy stosunku i ostatniego okresu? Bardzo proszę o szybką odpowiedz, bo zaczynam się tym poważnie zamartwiać i z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ryzyko ciąży w przypadku prawidłowego zabezpieczenia jest bardzo niskie, jednak należy pamiętać, że żaden środek antykoncepcyjny nie jest skuteczny w 100%, jednak w sytuacji, gdy wystąpiła już jedna miesiączka od stosunku, szanse na ciążę są praktycznie zerowe.

Oczywiście, gdy występują u Pani nieregularne cykle, możliwe jest to, że ten uległ przesunięciu nawet o tydzień - koreluje to razem z terminem owulacji. Opisane przez Panią objawy, które teraz występują, są związane najprawdopodobniej ze zbliżającą się miesiączką, dlatego powinna Pani cierpliwie zaczekać na krwawienie, w razie, gdyby się ono nie pojawiło, proszę wykonać test ciążowy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-najwazniejsze-informacje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.