Dlaczego w ślinie występuje u mnie krew?

Witam, od jakiegoś czasu pojawia mi się krew w slinie czasem w ciągu dnia czasem rano po przebudzeniu. Miałam wykonane rtg klatki piersiowej i tk płuc wszystko wyszło dobrze. Pulmonolog równiez nic nie stwierdzil po wynikach badan Jednak problem nadal się pojawia i bardzo mnie stresuje. Proszę o poradę jakie badania mogę jeszcze wykonać i czym to może być spowodowane? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krew w ślinie to objaw, który wymaga diagnostyki. Przede wszystkim należy sprawdzić, skąd pochodzi owa krew – czy z górnego odcinka układu pokarmowego, czy też z układu oddechowego.

Czasem krew w ślinie związana jest z krwistymi wymiotami, powstałymi na skutek żylaków przełyku lub z powodu pęknięcia wrzodów żołądka. Jeśli zaś chodzi o układ oddechowy, to przyczyną krwioplucia może być: ostre zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica czy nawet rak płuc.

Zdarza się, że krew w ślinie to tak naprawdę krwawienie z jamy ustnej (np. na skutek ugryzienia bądź po wizycie u dentysty) lub krwawienie z nosogardła. Ważne więc, aby udać się do lekarza, który pokieruje dalszą diagnostyką i pomoże znaleźć źródło problemu.

W tym celu pomocne mogą okazać się nie tylko badania krwi (w tym badanie układu krzepnięcia), ale również badanie laryngologiczne, RTG płuc oraz badania endoskopowe zarówno dróg oddechowych, jak i układu pokarmowego.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-krew-w-slinie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pojawiajaca-sie-krew-w-slinie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-krew-w-slinie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.