Dlaczego wargi sromowe się powiększyły?

Jakie mogą być przyczyny powiększonych warg sromowych większych i wzgórka łonowego? Stało się to kilka dni temu, bez urazu, nie ma żadnych dolegliwości towarzyszących.
KOBIETA, 30 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie

ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, jednak można przypuszczać, że zmiana wynikła ze względu na hormony. Zaburzenia hormonalne mogą powodować tymczasowe zmiany w wyglądzie okolic intymnych. Mogą występować w różnych fazach cyklu menstruacyjnego, w ciąży lub w okresie menopauzy, wpływ mogą mieć również np. tabletki antykoncepcyjne.

Za problem może także odpowiadać infekcja intymna lub reakcja alergiczna, które często powodują obrzęk okolic intymnych. Jest to jednak mało prawdopodobne ze względu na brak dolegliwości towarzyszących (np. swędzenia, czy pieczenia).

Jeżeli zauważy Pani jakieś dodatkowe objawy, zalecamy kontakt z ginekologiem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-hormonalne-objawy-przyczyny-badania-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.