Dlaczego wciąż mam biegunkę po wyjeździe?

Byłam ponad miesiąc temu w Turcji i od wtedy mam problemy z biegunką- mniej lub bardziej. (nigdy nie jest to zdrowe - twarde wypróżnienie). Pojawia się tez nagle w jednej minucie i już muszę biec do łazienki. byłam dwa razy u lekarza, ale niestety zapisał tylko nifuroksazyd i nie chce mnie wysłać na żadne badania. Co mam zrobić w tej sytuacji, gdzie się udać by zdiagnozować czy rzeczywiście jest zakażenie jelit czy po prostu są przewrażliwione od innego jedzenia ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, biegunka jest częstym zjawiskiem u wielu osób po powrocie z Turcji, jest ona głównie spowodowana odmienną żywnością występującą w tym kraju, a w związku z tym także ze zmienioną florą bakteryjną. Zazwyczaj mija ona jednak po kilku dniach i nie jest konieczne jej leczenie, co w tym momencie już nie dotyczy Pani, ponieważ objawy znacznie się przedłużają. Z uwagi na długo występujące dolegliwości, warto byłoby wykonać badania kału, które wykluczą obecność pasożytów, najczęściej ,,pasażerami na gapę” z Turcji są przywry. W przypadku, gdyby badanie wyszło negatywne, najlepiej byłoby udać się do lekarza gastrologa, który pokieruje, jakie najlepiej badania jeszcze wykonać.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/boisz-sie-zemsty-montezumy-tego-nie-rob-na-wakacjach

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-swoje-zdrowie-w-podrozy

https://portal.abczdrowie.pl/co-zabrac-na-wakacje-aby-zlamac-klatwe-faraona-i-cieszyc-sie-urlopem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.